.
W bazie wiedzy znajduje się  3964  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Niepełnosprawny student może wnioskować o pomoc

Dziennik Gazeta Prawna (2013-03-08), autor: Urszula Mirowska-Łoskot, oprac.: GR

Szkoły wyższe są zobowiązane do stwarzania niepełnosprawnym warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia. Taki obowiązek nałożyła na nie nowelizacja z 18 marca 2011 r. ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 84, poz. 455). Obowiązuje od 1 października 2011 r. – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Uczelnie publiczne i niepubliczne dostają środki z budżetu na ten cel. Mogą je przeznaczyć na opłacenie osobistych asystentów, tłumaczy języka migowego oraz materiały dydaktyczne dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcjami. Studenci ci mają też prawo wnioskować o stypendia z Funduszu Pomocy Materialnej oraz dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W uczelniach działają biura do spraw osób niepełnosprawnych, które udzielają informacji o pomocy, na jaką mogą liczyć studenci z dysfunkcjami. Pomagają one w wypełnianiu wniosków przy ubieganiu się o stypendia zarówno ze środków FPM, jak i PFRON. Poza poradami na temat świadczeń finansowych organizacje te oferują także wsparcie w rozwiązywaniu problemów związanych z funkcjonowaniem na uczelni.

Biura te organizują również szkolenia, warsztaty oraz seminaria dla studentów w zakresie wyrównywania szans w studiowaniu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 6 marca 2013 r.

dodano: 2013-03-08 15:03Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.