.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

W 2018 r. PFRON wyda na dopłaty do pensji 3,1 mld zł

Dziennik Gazeta Prawna (2017-09-14), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

5 mld zł wyniesie w przyszłym roku budżet PFRON. Będzie wyższy od bieżącego planu finansowego o 140 mln zł – donosi Dziennik Gazeta Prawna
 
Znacząca część środków przewidzianych dla PFRON na 2018 r. zostanie przeznaczona na wypłatę dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. Będzie to 3,15 mld zł, co oznacza wzrost w porównaniu do 2017 r., w którym na subsydia jest zagwarantowane 3 mld zł. Fundusz zwiększa wydatki na ten cel, bo rośnie liczba pracowników, na których firmy starają się o dopłaty. Według stanu na maj br. dofinansowania były wypłacane na 263 tys. osób, podczas gdy rok wcześniej dopłatami było objętych niecałe 250 tys. niepełnosprawnych.

W planie finansowym funduszu na 2018 r. została też zarezerwowana wyższa kwota na przelewy redystrybucyjne. Są to środki dzielone według specjalnego algorytmu między powiaty i samorządy wojewódzkie na realizację zadań z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej, w tym m.in. na dopłaty do turnusów rehabilitacyjnych, wózków, protez czy likwidacji barier architektonicznych. W tym roku samorządy otrzymają w ramach wspomnianych przelewów 930 mln zł, a w przyszłym ma to być 947 mln zł. Jednocześnie z planu wynika, że ta nadwyżka będzie rozdysponowana w części zarezerwowanej dla powiatów, bo samorządy wojewódzkie, tak jak w tym roku, mają otrzymać łącznie 140 mln zł.

Na większe wsparcie w 2018 r. będą mogły liczyć organizacje pozarządowe. PFRON zamierza bowiem przeznaczyć więcej środków na zadania zlecane, czyli konkursy, w których mogą one ubiegać się o środki na pomoc niepełnosprawnym. W tym roku jest to 190 mln zł, w przyszłym będzie 247 mln zł. Zmniejszy się za to kwota na programy zatwierdzone przez radę nadzorczą PFRON, służące rehabilitacji zawodowej i społecznej. W 2018 r. na ich realizację ma być 118 mln zł, podczas gdy teraz jest to 150 mln zł.

Co istotne, w 2018 r. niższe mają być wydatki bieżące funduszu, czyli pieniądze m.in. na wynagrodzenia pracowników, odpisy aktualizujące oraz amortyzację. Plan finansowy zakłada, że wyniosą one 279,7 mln zł, podczas gdy w tym roku jest to 324,6 mln zł. To efekt zmian organizacyjnych podjętych przez zarząd PFRON, które wpłynęły na obniżenie wysokości kosztów związanych z bieżącym funkcjonowaniem funduszu.

Wszystkie te wydatki mają być sfinansowane z przychodów, które będą pochodzić z dwóch podstawowych źródeł. Pierwszym jest dotacja z budżetu, która podobnie jak w tym roku wyniesie 745,3 mln zł. Drugim będą opłaty oraz składki pochodzące od pracodawców, którzy mają minimum 25 pracowników, ale nie osiągają 6 proc. wskaźnika zatrudnienia osób z dysfunkcjami zdrowotnymi (co skutkuje koniecznością płacenia na rzecz PFRON). Plan finansowy przewiduje, że wpływy z tego tytułu wyniosą 3,98 mld zł i będą wyższe o 230 mln zł niż w 2017 r.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 14 września 2017 r.
dodano: 2017-09-22 11:53Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.