.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Utrata statusu ZPChr nie zmienia terminu wpłat na ZFRON

Dziennik Gazeta Prawna (2017-11-09), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Firma, która go traci, ale nadal ma zakładowy fundusz rehabilitacji, powinna wpłacać na niego środki z zaliczek podatkowych w tej samej dacie co przedsiębiorstwa, które status ten posiadają – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej
 
Takie stanowisko przedstawił PFRON w interpretacji wydanej dla jednej z firm. Pracodawca ten wprawdzie przestał być ZPChr, ale zgodnie z art. 33 ust. 7b ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych może – po spełnieniu dodatkowych warunków – dalej prowadzić zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Jednak aby było to możliwe, firma musi mieć minimum 15 pracowników i 25-proc. wskaźnik zatrudnienia podwładnych z dysfunkcjami zdrowotnymi.

ZFRON to fundusz, z którego środki przeznaczane są przede wszystkim na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą zatrudnionych. Jest on tworzony m.in. z podatkowych zwolnień oraz części zaliczek na podatek dochodowy (wykazywanych w deklaracjach PIT-4) odprowadzanych za niepełnosprawnych pracowników. Co istotne, w przypadku byłych ZPChr sposób zasilania funduszu tymi pieniędzmi jest określony w art. 38 ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynika z niego, że to, jaką część zaliczki firma może przeznaczyć na ZFRON, zależy od tego, jak wysoki ma wskaźnik niepełnosprawnych pracowników. Gdy wynosi on od 25 do 30 proc., wtedy na ZFRON trafia 25 proc. kwoty należnej fiskusowi. Przy wskaźniku 30–35 proc. jest to 50 proc, a jeśli wynosi on między 35 a 40 proc. – 75 proc. zaliczki. Natomiast firma, która ma co najmniej 40 proc. pracowników z dysfunkcjami zdrowotnymi, na ZFRON wpłaca całość wspomnianej daniny.

W związku z stosowaniem powyższego przepisu wątpliwości pracodawcy wzbudziło to, w jakim terminie pieniądze powinny trafić na konto funduszu oraz z jakiego miesiąca należy liczyć wskaźnik niepełnosprawnych pracowników. Jest to o tyle ważne, że za nieprawidłowe – w tym nieterminowe – przekazanie pieniędzy firma musi zapłacić karę do PFRON.

Były ZPChr, który zwrócił się z pytaniem do PFRON, uważał, że pieniądze z PIT-4 należy wpłacać za ZFRON po 20. dniu miesiąca następującym po tym miesiącu, w którym doszło do wypłaty wynagrodzenia pracownikowi. Wtedy bowiem właśnie powstaje zobowiązanie podatkowe. Tym samym z tego właśnie miesiąca powinien też być liczony wskaźnik zatrudnienia.

Aby mieć pewność co do prawidłowości postępowania, przedsiębiorca postanowił wystąpić do PFRON o interpretację przepisów. Fundusz stwierdził jednak, że nie ma on racji. W uzasadnieniu swojej decyzji wyjaśnił, że na podstawie art. 33a ustawy o rehabilitacji do firm, które utraciły ten status, mają zastosowanie regulacje zawarte w art. 33 – w szczególności ust. 2 pkt 2 i ust. 3 pkt 3 tego przepisu. Przewidują one, że pracodawca ma obowiązek przekazywać środki na rachunek ZFRON w ciągu 7 dni od dnia, w którym je uzyskał. Tymczasem uznaje się, że w przypadku pieniędzy z PIT-4 (zwolnień i zaliczek podatkowych) za dzień uzyskania tych środków uznaje się dzień wypłaty wynagrodzenia.

PFRON przypomina przy tym, że takie brzmienie art. 33 obowiązuje od 1 lipca 2016 r. Wcześniej bieg wskazanego 7-dniowego terminu był faktycznie różnie liczony – według niektórych właśnie dopiero od 20. dnia następnego miesiąca, czyli tak jak uważał pracodawca, który wystąpił o interpretację. Natomiast od lipca ubiegłego roku te rozbieżności zostały ostatecznie rozstrzygnięte w drodze nowelizacji przepisów. Tym samym były ZPChr powinien przekazywać środki z zaliczek podatkowych na PFRON w ciągu 7 dni od daty wypłacenia wynagrodzenia niepełnosprawnemu podwładnemu. Natomiast przy podziale kwoty pobranych zaliczek należy przyjmować wskaźnik zatrudnienia osób z dysfunkcjami z miesiąca, w którym otrzymali oni pensje.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 listopada 2017 r.
dodano: 2017-11-10 10:45Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.