.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Gminne jednostki też mogą korzystać z ulg

Dziennik Gazeta Prawna (2018-01-04), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Jeśli na fakturze potwierdzającej zakup produktu lub usługi będą znajdować się dane nie tylko gminy, ale też jej jednostki organizacyjnej, ta druga może uzyskać obniżenie we wpłacie na PFRON – donosi Dziennik Gazeta Prawna
 
Tak wynika z najnowszego komunikatu przedstawionego przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Rozstrzyga on wątpliwości związane z udzielaniem ulg samorządowym jednostkom organizacyjnym. Pojawiły się one w związku z tym, że PFRON oraz BON prezentowały odmienne stanowiska w tej kwestii. Fundusz wskazywał, że od 1 stycznia 2017 r., kiedy weszły w życie przepisy dotyczące centralizacji VAT, firmy sprzedające swoje produkty lub świadczące usługi na rzecz samorządowych jednostek, np. gminnej biblioteki, szkoły czy miejskiego ośrodka sportu i rekreacji, nie mogą im wystawiać druku INF-U, zawierającego kwotę obniżenia we wpłacie na PFRON. Powodem był fakt, że podmioty te nie są odrębnym płatnikiem tego podatku. W konsekwencji wspomniane instytucje nie mogą skorzystać z ulgi.

Odmienne stanowisko przedstawił BON, pracodawcy nie wiedzieli więc, jaki jest prawidłowy sposób postępowania.

Teraz mają już jasność, bo BON po konsultacji z funduszem uzgodnił wspólną interpretację przepisów, która jednoznacznie wskazuje, że firmy mogą udzielać ulg samorządowym jednostkom. Biuro przypomina, że w informacji INF-U należy podać dane zgodne z danymi zamieszczonymi na fakturze dokumentującej zakup uprawniający do obniżenia. Jednak jeśli na fakturze znajdą się dane nie tylko sprzedającego i nabywcy w rozumieniu przepisów o VAT, ale też jednostki organizacyjnej, to jest podstawa do tego, aby wystawić jej druk INF-U. W tym celu w bloku C tego formularza (dane ewidencyjne i adres nabywcy) należy wykazać dane podmiotu objętego centralizacją VAT i jego numer NIP, natomiast w bloku E (uwagi) wpisać dane gminy, na którą wystawiono fakturę.

- Teraz firmy będą musiały skorygować wystawiane po 1 stycznia 2017 r. druki INF-U. Zgodnie z komunikatem BON to samorządy powinny podjąć odpowiednie kroki i zwrócić się o niezwłoczne zrobienie korekt. Niektórzy pracodawcy zapowiadają, że wykonają je z własnej inicjatywy, aby potem nie mieć problemów, np. w trakcie kontroli PFRON – mówi Edyta Sieradzka, wiceprezes Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Zrobienie korekt INF-U jest o tyle istotne, że firma uniknie wtedy kary finansowej, grożącej za nieprawidłowe wystawienie tego druku. Z kolei samorządowa jednostka będzie mogła na tej podstawie skorygować złożoną wcześniej deklarację w sprawie kwoty wpłaty na fundusz i obniżyć jej wysokość. Ponadto komunikat BON ma zastosowanie do jednostek wewnętrznych, np. oddziałów firmy, które działają jako odrębny pracodawca (im również przedsiębiorcy mogą udzielać ulg na PFRON).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 4 stycznia 2018 r.
dodano: 2018-01-04 11:22Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.