.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Na konto nie ma wpływów, ale musi pozostać otwarte

Dziennik Gazeta Prawna (2018-03-26), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Firma nie może zamknąć rachunku Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i otworzyć go po jakimś czasie, aby wpłacić pieniądze pochodzące ze sprzedaży zakupionych z jego środków maszyn – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Tak wynika ze stanowiska przedstawionego przez Biuro pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych. O jego wydanie zwróciła się Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Przedstawiła sytuację firmy, która straciła status zakładu pracy chronionej, jednak osiągała 25-proc. wskaźnik zatrudnienia osób z dysfunkcjami, dlatego mogła dalej prowadzić ZFRON.

Tyle, że od stycznia 2018 r. na jej konto nie trafiają już środki stanowiące część zaliczek podatkowych (zgodnie z przepisami można je wpłacać przez pięć lat od utraty statusu ZPCh). Z kolei te, które się na nim znajdowały, zostały spożytkowane. Na koncie funduszu nie ma więc obecnie żadnych pieniędzy. Jednocześnie pracodawca posiada środki trwałe (mogą to być np. maszyny lub budynki) zakupione z ZFRON, które nie uległy jeszcze całkowitej amortyzacji.

Firma ma wątpliwości, jak prawidłowo postąpić w takiej sytuacji i czy może teraz zamknąć rachunek bankowy ZFRON, a ponownie otworzyć go dopiero wtedy, gdyby sprzedała środki trwałe (ich niezamortyzowana część podlega zwrotowi na jego konto).

BON w swojej odpowiedzi wskazuje, że ta kwestia nie została uregulowana wprost w przepisach ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 511). Zwraca natomiast uwagę, że do pracodawców, którzy nie działają na chronionym rynku, ale zachowali uprawnienie do prowadzenia ZFRON, ma zastosowanie art. 33 ust. 3 pkt 2 ustawy. Zgodnie z nim firma jest zobowiązana do prowadzenia rozliczeniowego rachunku bankowego środków tego funduszu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 26 marca 2018 r.
dodano: 2018-03-26 11:57Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.