.
W bazie wiedzy znajduje się  3963  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Jakie świadczenia przysługują zleceniobiorcy po zakończeniu umowy

Dziennik Gazeta Prawna (2018-03-22), autor: Anna Kwiatkowska, oprac.: GR

Przez ostatnie dwa lata pracowałam na umowę-zlecenie. Umowa kończy się za miesiąc. Wiem, że firma mi jej nie przedłuży. Za dwa tygodnie czeka mnie zabieg w szpitalu, a później rehabilitacja. Na jakie świadczenia z ZUS mogę liczyć? Czy będę mogła bezpłatnie korzystać z rehabilitacji w publicznych przychodniach? Wiem, że pracownicy mają takie prawo nawet po zakończeniu umowy, a jak to wygląda w przypadku osób pracujących na zleceniu? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspertka współpracująca z „DGP” - przepisy ubezpieczeń społecznych w wielu przypadkach traktują zleceniobiorców tak samo jak pracowników. Nie będzie różnic w zasadach nabywania prawa do zasiłku chorobowego za czas po ustaniu tytułu ubezpieczeniowego, o ile oczywiście zleceniobiorca podlegał ubezpieczeniu chorobowemu, które dla niego jest dobrowolne.

Jak wprost stanowi art. 7 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego po spełnieniu określonych warunków. Jak widać, ustawa nie zawęża tego prawa tylko do pracowników, ale daje je każdej osobie, która podlegała ubezpieczeniu chorobowemu z jakiegokolwiek tytułu (stosunek pracy, umowa-zlecenie, prowadzenie działalności gospodarczej itd.), o ile niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:

– nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego;

– nie później niż w ciągu trzech miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Jeśli więc zleceniobiorca przejdzie zabieg jeszcze w okresie obowiązywania zlecenia, a więc w okresie trwania tytułu ubezpieczeniowego, to będą mu przysługiwały świadczenia chorobowe także po tym, jak umowa wygaśnie. Niezdolność do pracy musi jednak trwać przynajmniej 30 dni. Nawet w takim przypadku zasiłek może być pobierany przez maksymalny okres zasiłkowy (182 dni) i maksymalny okres świadczenia rehabilitacyjnego (12 miesięcy).

W przypadku ubezpieczenia zdrowotnego, a więc prawa do korzystania z bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej, sytuacja wygląda nieco inaczej. Zleceniobiorca, tak samo jak pracownik, będzie miał do nich prawo przez 30 dni po ustaniu tytułu ubezpieczeniowego, a więc wygaśnięcia umowy-zlecenia. Jednak zachowa on to prawo także po tym okresie podczas pobierania świadczeń chorobowych (np. zasiłku chorobowego). Mimo że ZUS nie opłaci za niego składki zdrowotnej, chory nadal będzie mógł korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 22 marca 2018 r.
dodano: 2018-03-22 11:12







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.