.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Jak długo można pobierać zasiłek opiekuńczy na niepełnosprawne dziecko

Dziennik Gazeta Prawna (2018-06-28), autor: Joanna Śliwińska, oprac.: GR

Moje 15-letnie dziecko ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności. Zajmuje się nim żona, ale ma mieć zabieg w szpitalu i spędzi tam kilka dni, a potem nie będzie w stanie sprawować pełnej opieki. Słyszałem, że będę mógł dłużej pobierać zasiłek opiekuńczy w takim przypadku. Czy rzeczywiście tak jest? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Tak – odpowiada ekspertka współpracująca z DGP. Od 6 czerwca 2018 r. w takich przypadkach ubezpieczony będzie mógł pobierać zasiłek opiekuńczy przez 30, a nie tak jak dotychczas przez 14 dni w roku kalendarzowym. Zmiana ta została dokonana w ramach szerokiej nowelizacji przepisów dotyczących osób niepełnosprawnych i ich opiekunów mającej na celu poprawę ich sytuacji.

Przed zmianami obowiązywały jedynie dwa limity czasowe pobierania tego zasiłku:

- 60 dni, jeśli dziecko (dzieci), nad którym sprawowana jest opieka, nie ukończyło 14. roku życia;

- 14 dni – w przypadku opieki nad starszym dzieckiem lub innym członkiem rodziny (małżonkiem, rodzicem, rodzicem dziecka, ojczymem, macochą, teściami, dziadkami, wnukami, rodzeństwem).

Jeśli ubezpieczony opiekował się nie tylko dzieckiem młodszym niż 14 lat, lecz także innym członkiem rodziny, zastosowanie miał wyższy limit. Jak widać, dziecko starsze niż 14 lat było traktowane pod tym względem jak dorosły członek rodziny. Po nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) status starszych, niepełnosprawnych dzieci będzie nieco inny. Dla ich opiekunów wprowadzono bowiem limit wynoszący 30 dni. Przez tyle dni będzie mógł pobierać zasiłek ubezpieczony, który opiekował się chorym dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia przez nie 18 lat (art. 31 ust. 1 pkt 2a ustawy zasiłkowej). Taki limit zasiłku będzie też miał ubezpieczony, który opiekował się dzieckiem z wyżej opisywanymi orzeczeniami, nawet jeśli nie jest chore (art. 31 ust. 1 pkt 2b ustawy zasiłkowej), ale na co dzień zajmujący się nim opiekun (małżonek lub rodzic dziecka):

- nie może sprawować tej opieki z powodu choroby lub porodu,

- przebywa w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym.

Nowy limit będzie więc dotyczył niepełnosprawnych dzieci między 14. a 18. rokiem życia. Jeśli są młodsze, to w grę wchodzi wyższy limit zgodnie z ogólną zasadą, a więc 60 dni. Jeśli są już pełnoletnie, nowe przepisy nic nie zmienią w sytuacji ich rodziców, obowiązuję bowiem nadal stary limit – 14 dni w roku kalendarzowym. W przypadku jednak gdy ubezpieczony pobiera w roku kalendarzowym zasiłek nie tylko za opiekę nad niepełnosprawnym starszym dzieckiem, lecz także nad innym członkiem rodziny, zastosowanie będzie miał limit 30 dni.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 czerwca 2018 r.
dodano: 2018-06-29 11:31







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.