.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Część wniosków o 500+ poczeka na rozpatrzenie

Dziennik Gazeta Prawna (2018-07-11), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Dopiero od następnego miesiąca gminy uzyskają elektroniczny dostęp do danych o dochodach rodziców za 2017 r. To oznacza, że do tego czasu muszą się wstrzymać z rozpatrywaniem wniosków opartych o kryterium dochodowe – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
1 lipca ruszyła akcja składania wniosków o świadczenia na dzieci przez internet. Od tego dnia rodzice mogą ubiegać się nie tylko o wsparcie w wysokości 300 zł na wyprawkę szkolną z programu „Dobry start”, ale też o świadczenia wychowawcze, rodzinne i z Funduszu Alimentacyjnego na nowe okresy ich wypłaty.

Okazuje się jednak, że części z tych wniosków gminy nie mogą na razie rozpatrzyć. Problem dotyczy tych spraw, gdzie przyznanie świadczeń wymaga spełnienia kryterium dochodowego, np. 500 zł na pierwsze dziecko w rodzinie czy zasiłku rodzinnego. W ich przypadku gmina za pośrednictwem portalu Emp@tia uzyskuje od urzędów skarbowych (usługa ePodatki) informacje na temat wysokości dochodów członków rodziny osiągniętych w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy, na jaki składany jest wniosek. Teraz potrzebne są więc dane za 2017 r., ale na razie nie są one jeszcze dostępne.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w piśmie skierowanym do samorządów tłumaczy, że zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Finansów pozyskanie danych o dochodzie za ubiegły rok będzie możliwe od 1 sierpnia br. Wynika to z przewidzianych przepisami podatkowymi terminów składania zeznań i deklaracji podatkowych, konieczności ich sprawdzania przez urzędy skarbowe oraz ewentualnymi zwrotami nadpłat. Ostatnim terminem na złożenie rocznego zeznania podatkowego za dany rok jest bowiem 30 kwietnia roku następnego, zaś nadpłata podlega zwrotowi w ciągu trzech miesięcy od złożenia PIT.

Ta sytuacja oznacza w praktyce, że chociaż jednym z podstawowych powodów przesunięcia terminu składania wniosków przez internet na lipiec było to, aby gminy mogły wcześniej i szybciej zacząć je rozpatrywać, to tylko w odniesieniu do części z nich jest to możliwe.

Prawo do różnych form wsparcia dla rodzin jest ustalane na dany okres świadczeniowy. Dlatego trzeba o nie wnioskować co roku. Wnioski w formie papierowej będzie można składać od 1 sierpnia.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 lipca 2018 r.
dodano: 2018-07-11 11:17Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.