.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Rodzic co najmniej czworga dzieci dostanie pomoc na starość

Dziennik Gazeta Prawna (2018-08-27), autor: Bożena Wiktorowska, oprac.: GR

Od przyszłego roku matka, która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci, po ukończeniu 60 lat będzie mogła się ubiegać o zupełnie nową pomoc – rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Takie samo wsparcie będzie przysługiwać mającemu 65 lat ojcu co najmniej czworga dzieci. Warunkiem jest, by je wychował samotnie – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Taką pomoc przewiduje projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym przygotowywany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Został on właśnie upubliczniony w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów (pod nr. UD424).

Celem nowego instrumentu ma być zapewnienie środków do życia osobom, które zrezygnowały z pracy lub jej nie podjęły ze względu na wychowanie dzieci. Ma przeciwdziałać ubóstwu tych osób.

Pieniądze będą przyznawane na wniosek osoby zainteresowanej, która nie ma niezbędnych środków utrzymania, przez prezesa ZUS lub KRUS w drodze decyzji administracyjnej. Przed jej podjęciem zostaną sprawdzone dochody wnioskodawcy. Będzie on zobowiązany złożyć oświadczenie, czy pracuje, prowadzi inną działalność zarobkową, pobiera inne świadczenia na podstawie odrębnych przepisów lub posiada gospodarstwo rolne. Autorzy projektu sygnalizują także konieczność złożenia zaświadczenia z urzędu skarbowego, które potwierdzi źródła przychodów oraz ich wysokość.

Wsparcie będzie przysługiwać w wysokości najniższej emerytury. Do tej kwoty zostanie też podniesione świadczenie z ZUS lub KRUS, jeśli wnioskodawca pobiera je w niższej wysokości.

Wnioski o wypłatę będą mogli składać obywatele naszego kraju, osoby mające prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce oraz obywatele Unii Europejskiej i krajów zrzeszonych w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 27 sierpnia 2018 r.
dodano: 2018-08-27 11:11Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.