.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Wojewodowie sprawdzą koszty obsługi 300+

Dziennik Gazeta Prawna (2018-08-28), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Wojewodowie mają zbadać, w jaki sposób gminy wykorzystują pieniądze na pokrycie kosztów realizacji programu „Dobry start”, a zwłaszcza to, czy idą one na wynagrodzenia pracowników odpowiedzialnych za to zadanie – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Zwróciła się o to do nich Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Co do zasady jest bowiem tak, że gminie w ramach kosztów obsługi rządowego programu przysługuje 10 zł na jedno dziecko, dla którego ustalane jest prawo do 300 zł – niezależnie od tego, czy świadczenie będzie przyznane, czy zostanie wydana decyzja odmowna. Jednocześnie zgodnie z par. 33 rozporządzenia Rady Ministrów z 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji programu „Dobry start” (Dz.U. poz. 1061), 8 zł ze wspomnianej kwoty samorząd powinien przeznaczyć na wynagrodzenia oraz inne świadczenia (np. pochodne od pensji czy należności dla osób na umowach cywilnoprawnych), dla osób zaangażowanych w wykonywanie zadań dotyczących 300+. Ma to gwarantować właściwy poziom płac pracowników i stanowić docenienie nakładu ich pracy w to, aby przyznawanie świadczeń odbywało się w sposób szybki i terminowy.

Okazuje się jednak, że nie wszędzie pieniądze z puli na koszty obsługi trafiają do pracowników w formie wynagrodzenia. Świadczą o tym informacje wpływające do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od osób zatrudnionych w gminnych jednostkach realizujących program „Dobry start”.

Elżbieta Rafalska wysłała więc do wojewodów pismo, w którym prosi, by jeszcze raz przekazali do gmin informacje na temat sposobu wydawania pieniędzy na obsługę 300+ oraz zbadali, jak samorządy wykorzystały dotychczas przyznane im środki z dotacji, ze szczególnym uwzględnieniem tej części, która powinna służyć finansowaniu wynagrodzeń i innych świadczeń dla pracowników. Ponadto wojewodowie mają monitorować, jak wygląda sytuacja w tej kwestii, również w następnych miesiącach funkcjonowania programu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 sierpnia 2018 r.
dodano: 2018-08-28 11:28Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.