.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, Ministerstwo Gospodarski przesłało do konsultacji społecznych projekt ustawy o ubezpieczeniach społecznych, która będzie obowiązywać od 2011 roku.

Ministerstwo proponuje bardzo istotne zmiany dla osób prowadzących firmy i dla pracowników. Projekt przewiduje m.in. specjalne wynagrodzenie dla firm, które zajmują się pobieraniem składek od pracowników oraz ustaleniem prawa i wypłatą świadczeń. Wynagrodzenie to będzie związane z ustaleniem prawa do świadczeń oraz wypłatą świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Opłata dla firm będzie ustalona jako procent kwot wypłaconych świadczeń, a dokładną wysokość takiego wynagrodzenia ma określić w rozporządzeniu Minister Pracy i Polityki Społecznej.

Drugi rodzaj wynagrodzenia będzie przysługiwał firmom z tytułu terminowego wpłacania do ZUS składek, które pobierają od ubezpieczonych. Projekt przewiduje, że firmy będą mieć prawo do 0,3 proc. pobranej miesięcznie kwoty.

Projekt przewiduje również obniżenie opłaty dodatkowej do wysokość 30 proc. nieopłaconych składek. ZUS będzie też mógł umorzyć w całości lub części odsetki za zwłokę, koszty upomnienia firmy oraz opłatę dodatkową, w sytuacji gdy firma poniosła szkodę wyrządzoną przez klęskę żywiołową lub inne nadzwyczajne zdarzenie. Firmy, które popadną w kłopoty związane z płynnością finansową będą miały ułatwienia w zawieraniu tzw. układów ratalnych oraz odroczeniu terminu płatności.

MG planuje też, aby ZUS mógł dochodzić od firm należności nie przez 10 lat od terminu, kiedy powinny zostać opłacone, ale przez czas krótszy o połowę. Także przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się w ZUS np. o zwrot nienależnie pobranych składek przez pięć, a nie dziesięć lat.

MG chce, aby informacje zawarte na druku ZUS RMUA były przekazywane pracownikom zamiast co miesiąc, tylko raz w roku – do 28 lutego za poprzedni rok. Projekt przewiduje, że pierwsza roczna informacja zostanie przekazana pracownikom w 2011 roku, za 2010 rok.

Resort gospodarki chce też wydłużyć z 7 do 14 dni termin zgłaszania do ZUS niezbędnych informacji oraz skrócić do 5 lat okres w którym firmy muszą przechowywać kopie deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych oraz dokumentów korygujących.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 21 grudnia 2009 r.Zmiany w prawie pracy, uprawnieniach pracowniczych i rodzicielskich oraz ubezpieczeniach społecznych i zdrowotnych obowiązujące od 1 stycznia 2010 r.

Szkolenia w Katowicach, Wrocławiu, Łodzi, Warszawie, Bydgoszczy i Gdańsku
zobacz więcej »
dodano: 2009-12-22 10:25Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.