.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Biznesmen sam opłaca obowiązkowe składki ZUS i składa deklaracje

Rzeczpospolita (2009-12-21), autor: Sylwia Gortyńska, oprac.: ZS

Pomimo, że dane z wniosku o wpis do ewidencji organ ewidencyjny przesyła m.in. do ZUS to biznesmen musi odwiedzić ZUS i wypełnić odpowiednie formularze zgłoszeniowe – czytamy w Rzeczpospolitej.

Druk ZUS ZFA – przeznaczony do zgłoszenia lub zmiany danych płatnika składek – osoby fizycznej. Razem z nim płatnik z reguły składa wypełniony formularz ZUS ZBA Podaje w nim informację o rachunku bankowym. Poza tym dokonuje zgłoszenia siebie jako osoby ubezpieczonej do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnych i rentowych na druku ZUS ZUA, używając kodu 05 xx xx.

Po prawidłowym zarejestrowaniu w ZUS przedsiębiorca ma jeszcze obowiązek składania deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Jeśli opłaca składki tylko za samego siebie, to musi się rozliczyć z ZUS za każdy miesiąc w terminie do dziesiątego dnia następnego miesiąca.

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność, opłacające składki wyłącznie za siebie lub osoby z nimi współpracujące, mogą być zwolnione z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej lub imiennych raportów miesięcznych za kolejny miesiąc. Tak będzie, jeżeli w ostatnio złożonej deklaracji rozliczeniowej lub imiennym raporcie miesięcznym zadeklarowały do podstawy wymiaru składek

– na ubezpieczenia społeczne – kwotę w wysokości najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, obowiązującej je i osoby z nimi współpracujące;

– na ubezpieczenie zdrowotne – kwotę w wysokości najniższej podstawy wymiaru określonej w art. 81 ust 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, obowiązującej je i osoby z nimi współpracujące, i nie nastąpiła żadna zmiana w stosunku do miesiąca poprzedniego.

Za 2009 r. składka na ubezpieczenia społeczne biznesmena nie może być niższa niż 373,96 zł (tj. 19,52 proc.) na ubezpieczenie emerytalne i 114,95 zł (tj. 6 proc.) na ubezpieczenia rentowe.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowić może zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Tak będzie, jeśli osoba ubezpieczona nie prowadzi lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziła takiej działalności

Więcej w Rzeczpospolitej z 21 grudnia 2009 r.


dodano: 2009-12-22 08:57Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.