.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Żona przedsiębiorcy to zwykle osoba współpracująca

Rzeczpospolita (2010-01-20), autor: Agnieszka Ziętarska, oprac.: ES

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, zatrudniając małżonkę, trzeba ją zgłosić do ubezpieczeń z kodem 0511, a składki naliczać od kwoty zadeklarowanej, ale nie niższej od tej obowiązującej dla prowadzących działalność gospodarczą.
 
Przedsiębiorca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ma prawo do zatrudniania pracowników. Jednak na potrzeby ubezpieczenia społecznego, w przypadkach ściśle wskazanych w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, nie każdy z nich będzie traktowany tak samo.

Kryteria dla osób współpracujących zostały określone w art 8 ust. 11 ustawy. Przepis ten wskazuje, że za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione, rodziców, macochę, ojczyma, osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności.

Nie są traktowane jako osoby współpracujące dla celów ubezpieczeń społecznych osoby, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Więcej w Rzeczpospolitej z 20 stycznia 2010 r.
dodano: 2010-01-21 10:56Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.