.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Wydatki na BHP zleceniobiorców będzie można odliczać

Rzeczpospolita (2010-02-26), autor: Magdalena Januszewska, oprac.: ES

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, 16 lutego 2010 r. zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który prawdopodobnie doprowadzi do zmian zasad obliczania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zleceniobiorców. Chodzi o tych, którzy są z tytułu tej umowy ubezpieczeni społecznie, a umowa ta nie jest zawarta ze swoim pracodawcą. W ich wypadku firma będzie mogła uwzględniać w podstawie wymiaru składki wydatki na zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

TK uznał, że ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz kodeks pracy nie dają podstaw do wyłączenia zleceniobiorców z zakresu tego rozporządzenia i orzekł niekonstytucyjność § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia. Przepis ten straci moc obowiązującą z upływem 12 miesięcy od ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw (czyli jeszcze obowiązuje). Jeśli jednak firma chciałaby już zapłacić niższe składki, to nawet gdy nie uda się przekonać ZUS, że powinny być one niższe, to powinno udać się dowiedzenie swych racji przed sądem. Szczególnie, że TK uznał, iż minister wydając rozporządzenie, nie miał podstaw do zróżnicowania podstawy wymiaru składek w wypadku pracowników i zatrudnionych na innej podstawie niż umowa o pracę.

Można się spodziewać, że za kilka miesięcy podstawa wymiaru składek zleceniobiorców będzie zrewidowana. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podjęło prace nad nowelizacją rozporządzenia.

pobierz wyrok TK »

Więcej w Rzeczpospolitej z 26 lutego 2010 r.

dodano: 2010-02-28 18:43Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.