.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów

Info Baza (2010-01-21), autor: Info Baza

Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów

 Z ustawy o rachunkowości wynika obowiązek dokonywania biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Uregulowania tej kwestii zawiera art. 39 ust. 2 ustawy o rachunkowości. W myśl tego przepisu jednostki dokonują biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy, wynikających w szczególności...
zobacz więcej »


Najniższa podstawa wymiaru składek oraz kwot składek

Informacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 13 stycznia 2010 r. w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i na Fundusz Pracy w 2010 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.
zobacz więcej »


Aktualne formularze NIP

Informacja Ministerstwa Finansów z 14 stycznia 2010 r.
zobacz więcej »


Podatki: VAT i CIT – zmiany na 2010 r., problemy podatkowego zamknięcia roku oraz bieżące stosowanie przepisów

Szkolenia w: Warszawie (12 lutego 2010 r.) i Poznaniu (1 marca 2010 r.)
zobacz więcej »


Od 1 stycznia obowiązują nowe zasady zwrotu VAT zapłaconego przez firmę w innym państwie UE

Rozporządzenie ministra finansów z 24 grudnia 2009 r. w sprawie wniosków o zwrot podatku od wartości dodanej naliczonego w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Wspólnoty Europejskiej zmieniło zasady ich składania po 31 grudnia 2009 r. – czytamy w Rzeczpospolitej.
zobacz więcej »


NFZ ma bat na nierzetelnych płatników składek

Przy opóźnieniu odprowadzenia za pracownika składki na ubezpieczenie zdrowotne powyżej miesiąca Narodowy Fundusz Zdrowia ma prawo zażądzać zwrotu kosztów leczenia pracownika.
zobacz więcej »


Większa podwyżka emerytur i rent, świadczenia wzrosną o 4,5 proc.

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna w marcu prawie 10 mln osób otrzymujących świadczenia emerytalno-rentowe otrzyma wyższą podwyżkę, niż zakładał rząd. Główny Urząd Statystyczny podał już, ile wyniosła średnioroczna inflacja w 2009 roku. Ogółem wzrost cen wyniósł 3,5 proc.
zobacz więcej »


Od dzieła zawartego podczas wychowawczego nie ma danin

Umowa o dzieło nie jest tytułem rodzącym obowiązek ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego.
zobacz więcej »


Chronionego pożegnasz tylko wtedy, gdy zlikwidujesz firmę

Zatrudniony, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, zgodnie z art. 39 kodeksu pracy, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku, jest chroniony przed rozwiązaniem z nim w tym czasie angażu (kobieta – 60 lat, mężczyzna – 65 lat) – czytamy w Rzeczpospolitej.
zobacz więcej »


Żona przedsiębiorcy to zwykle osoba współpracująca

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, zatrudniając małżonkę, trzeba ją zgłosić do ubezpieczeń z kodem 0511, a składki naliczać od kwoty zadeklarowanej, ale nie niższej od tej obowiązującej dla prowadzących działalność gospodarczą.
zobacz więcej »


Kiedy fiskus oszacuje wartość udziałów

Osoby, które wnoszą do spółki aport i w zamian obejmują jej udziały, nie mają pewności, od jakiej wartości płacić podatek. Wszystko przez niejednoznaczne przepisy, które pozwalają organom podatkowym oszacować ich przychód – pisze Rzeczpospolita.
zobacz więcej »


Pensja chałupnika bez znaczenia dla ZUS

Czytelnik Rzeczpospolitej przeczytał w wydaniu z 8 marca 2006 r. informację o osobach prowadzących działalność gospodarczą i zatrudnionych na umowę o pracę nakładczą. Było tam napisane, że osoba prowadząca działalność gospodarczą może opłacać składki na ubezpieczenie społeczne z pracy nakładczej bez względu na wysokość wynagrodzenia. Traktując tę informację poważnie, czytelnik zatrudniał osoby na umowę o pracę nakładczą z wynagrodzeniem 280 – 380 zł. ZUS potraktował tę podstawę jako za niską i nie chce uwzględnić w ubezpieczeniu społecznym okresu zatrudnienia na umowę o pracę nakładczą. Czytelnik pyta skąd „Rz” wzięła wykładnię rozporządzenia Rady Ministrów z 13 grudnia 1975 r.
zobacz więcej »

dodano: 2010-01-21 13:20Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.