.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Niezdolność do pracy emeryta lub rencisty na etacie

Info Baza (2010-02-15), autor: Info Baza

Niezdolność do pracy emeryta lub rencisty na etacie

Emeryt lub rencista, podejmując zatrudnienie na umowę o pracę (niezależnie od wymiaru czasu pracy), podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu. Dlatego też, w przypadku powstania niezdolności do pracy, przysługują mu świadczenia chorobowe, jednak z pewnymi ograniczeniami.
zobacz więcej »


Urlop ojcowski: dokumenty o narodzinach muszą być oryginalne

Starający się o urlop ojcowski pozostawia u pracodawcy skrócony odpis aktu urodzenia dziecka po to, aby otrzymać zasiłek macierzyński, a szef ma obowiązek przechowywać go nawet 50 lat.
zobacz więcej »


Uprawnienia i obowiązki pracodawców osób niepełnosprawnych w 2010 roku, w kontekście rozliczeń z pracownikami, ZUS i PFRON

Szkolenia w Poznaniu (25 lutego), Warszawie (26 lutego), Katowicach (5 marca)
zobacz więcej »


Jak uzupełnić wynagrodzenie do pełnego
miesiąca?

Ustalam podstawę wymiaru świadczenia chorobowego za kilka dni lutego br. dla pracownicy, która w lipcu 2009 r. przez 11 dni była chora. Czy dla celów uzupełnienia wynagrodzenia za ten miesiąc od 23 dni roboczych powinnam odjąć wszystkie dni choroby, czy tylko 7 (bez sobót i niedziel)?
zobacz więcej »


Jakie świadczenia wpisujemy w informacji PIT-8C

Przedsiębiorca musi poinformować urząd o świadczeniach przekazywanych osobom, które u niego nie pracują i od których nie musi potrącać podatku. W tym roku ma na to czas do 1 marca (bo ostatni dzień lutego to niedziela).
zobacz więcej »


Rozliczanie czasu pracy: jakie korzystne rozwiązania dla pracodawców wprowadziła ustawa antykryzysowa?

Ustawa antykryzysowa m.in. upraszcza oraz czyni tańszym i bardziej elastycznym planowanie czasu pracy załogi, zmniejsza koszty godzin nadliczbowych oraz ułatwia obniżanie wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia.
zobacz więcej »


SODiR: od jakiej daty zaliczyć pracownika do nowego stopnia niepełnosprawności
zobacz więcej »


Nie każde orzeczenie potwierdza niepełnosprawność

Kandydat do pracy przedłożył orzeczenie terenowej wojskowej komisji z 28 czerwca 2003 r., w którym stwierdzono Inwalidztwo. Czy zakład pracy chronionej może go zatrudnić jako osobą niepełnosprawną? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.
zobacz więcej »


Niepełnosprawnemu ochroniarzowi można zlecić nadgodziny

W naszej firmie pracuje kilku niepełnosprawnych. Jeden z nich zajmuje stanowisko ochroniarza. Czy takiej osobie wolno zlecić pracę w nadgodzinach? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.
zobacz więcej »


To lekarz decyduje o turnusie rehabilitacyjnym

Pracownik uległ wypadkowi. W efekcie uzyskał status osoby niepełnosprawnej (stopień umiarkowany). Wystąpił z wnioskiem o udzielenie zwolnienia z pracy ze względu na udział w 14-dniowym turnusie rehabilitacyjnym. Słyszałam, że to lekarz musi wystawić wniosek o skierowanie na turnus. Czy to prawda? – pyta czytelniczka Rzeczpospolitej.
zobacz więcej »


Nie każdemu podwładnemu sporządzamy spis wykonywanych czynności

Zakres obowiązków pracownika wynika bezpośrednio z rodzaju angażu. Zgodnie z art. 29 § 1 k.p. umowa o pracę określa m.in. rodzaj wykonywanej pracy. Oznacza to...
zobacz więcej »


Refundacja kosztów szkolenia ze środków Funduszu Pracy

Do kiedy obowiązuje rozporządzenie o refundacji
zobacz więcej »


Rozliczanie opłat środowiskowych: obowiązek prowadzenia ewidencji

Aby prawidłowo ustalać wymagane opłaty, każdy podmiot korzystający ze środowiska zobowiązany jest do prowadzenia i aktualizowania odpowiedniej ewidencji.
zobacz więcej »


Warto złożyć w lutym wniosek do ZUS o emeryturę

O 5,3 proc. wzrośnie od marca kwota bazowa. A zatem  przyznawane od przyszłego miesiąca świadczenia będą wyższe.
zobacz więcej »


Czy ZUS przeliczy emeryturę mieszaną?

Nasza pracownica w październiku 2009 r. ukończyła 60 lat. Od grudnia pobiera emeryturę i kontynuuje zatrudnienie. Czy będzie mogła w związku z podleganiem ubezpieczeniom wystąpić o przeliczenie świadczenia? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
zobacz więcej »

dodano: 2010-02-15 09:07







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.