.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Nowe przepisy: Jakie świadczenia dla zleceniobiorców bez ZUS

Info Baza (2010-08-06), autor: Info Baza

Nowe przepisy: Jakie świadczenia dla zleceniobiorców bez ZUS

Na podstawie rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 9 lipca 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 127, poz. 860) zleceniobiorcy nie zapłacą ZUS od szeregu tytułów – czytamy w Rzeczpospolitej.
zobacz więcej »


Jakie są konsekwencje zbycia nieruchomości wyremontowanej z ZFRON

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, ZFRON tworzy się obligatoryjnie ze środków pochodzących ze zbycia środków trwałych zakupionych ze środków tego funduszu w części niezamortyzowanej. Oznacza to, że jeżeli środek trwały został zakupiony ze środków własnych, a ze środków ZFRON został jedynie polepszony np. poprzez remont, to nie ma obowiązku przekazania środków w części niezamortyzowanej na ZFRON w razie zbycia tego środka trwałego.
zobacz więcej »


Za jakie przerwy w pracy pracownik otrzyma wynagrodzenie

Każdy zatrudniony wykonujący pracę co najmniej 6 godzin dziennie ma prawo do 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy.
zobacz więcej »


Gdy ZUS zakwestionuje zasiłek, trzeba o niego powalczyć

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, osoby prowadzące działalność gospodarczą mają prawo do swobodnego podwyższania składek na ubezpieczenia społeczne, nawet tuż przed przejściem na zasiłek chorobowy czy macierzyński. Dzięki temu np. kobieta prowadząca działalność gospodarczą i spodziewająca się dziecka może tuż przed przejściem na urlop macierzyński przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i za cenę jednej podwyższonej składki pobierać nawet 5 tys. zł zasiłku macierzyńskiego miesięcznie przez najbliższe pół roku.
zobacz więcej »


Nawet po latach szef odpowie za błędy w świadectwie pracy

Były pracownik może zażądać odszkodowania przez dekadę po odejściu z firmy. Będzie miał takie prawo, jeśli wskutek źle wystawionego dokumentu potwierdzającego jego zatrudnienie otrzymywał zaniżoną emeryturę – czytamy w Rzeczpospolitej.
zobacz więcej »


Kiedy firma musi składać informacje CIT-ST

Podatnicy CIT muszą raportować o zakładach/oddziałach położonych w innych gminach niż siedziba. Może być z tym problem, gdy firma zatrudnia przedstawicieli handlowych – czytamy w Rzeczpospolitej.
zobacz więcej »


Pasażer z niepełnosprawnością w przestworzach

Linie lotnicze mają obowiązek udzielania wszelkiej pomocy osobie z niepełnosprawnością, ale też prawo odmówienia jej rezerwacji biletu na wybrany przez nią lot. Komisja Ochrony Praw Pasażerów oraz Departament Ochrony i Ułatwień w Lotnictwie Urzędu Lotnictwa Cywilnego opracowały „Przewodnik dla pasażerów niepełnosprawnych i o ograniczonej sprawności ruchowej podróżujących drogą lotniczą”.
zobacz więcej »


Szczególna ochrona niewidomych

Na posiedzeniu 4 sierpnia Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny w specjalnym dezyderacie zwróciła się do premiera o przedstawienie propozycji działań rządu zmierzających do powstrzymania spadku zatrudnienia osób ze szczególnymi schorzeniami – w tym niewidomych - na chronionym rynku pracy.
zobacz więcej »


Pracownicy mają problem z udowodnieniem 15 lat stażu

Co drugi pracownik ubiegający się o emeryturę pomostową nie otrzymał świadczenia z ZUS. Powodem są problemy ze skompletowaniem świadectw pracy.
zobacz więcej »


Renciści wpłacą pieniądze z OFE do budżetu?

Rząd chce, aby osoby odchodzące na renty przekazywały pieniądze z II filaru do budżetu.
zobacz więcej »


Pomoc de minimis w rolnictwie i rybołówstwie

6 sierpnia weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2010 r. w sprawie informacji składanych przez podmioty ubiegające się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (DzU nr 121 poz. 810).
zobacz więcej »

dodano: 2010-08-06 11:00Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.