Za pracownika po pięćdziesiątce płacimy niższe składki

Rzeczpospolita (2010-09-03), autor: Jan Kalicki , oprac.: GR

wrz 6, 2010

Pracodawcy muszą co miesiąc opłacać składki nie tylko na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne, ale również na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Składki na FP i FGŚP muszą również opłacać, za swoich członków, min. rolnicze spółdzielnie produkcyjne i spółdzielnie kółek rolniczych oraz podmioty zatrudniające tymczasowo aresztowanych lub więźniów w czasie odbywania przez nich kary pozbawienia wolności – czytamy w Rzeczpospolitej.

Składki na FP należy odprowadzać, gdy ubezpieczony uzyskuje w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (w 2010 r. 1317 zł). W przypadku pracowników w pierwszym roku pracy pułap ten wynosi 80 proc. minimalnego wynagrodzenia (w 2010 r. – 1053,60 zł).

Z kolei obowiązek opłacania składek za więźniów lub tymczasowo aresztowanych powstaje, jeśli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przeliczeniu na okres miesiąca wynosi co najmniej 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2010 r. 658,50 zł). Jeżeli ubezpieczony osiąga przychody z różnych tytułów, aby ustalić, czy istnieje obowiązek opłacania za niego składek na FP, płatnik musi zsumować wszystkie uzyskiwane przychody i porównać z wymienionymi progami.

Od 1 lipca 2009 r. płatnicy nie muszą płacić składek na FP i FGŚP za:

– pracowników, którzy ukończyli 50 rok życia.

Nie trzeba opłacać za nich należności jeśli w okresie co najmniej 30 dni przed podjęciem zatrudnienia pozostawali w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy. Okres 30 dni liczy się wstecz od dnia poprzedzającego dzień nawiązania stosunku pracy. Zwolnienie dotyczy opłacania składek za te osoby, które w dniu nawiązania stosunku pracy miały ukończone 50 lat. Zwolnienie jest ograniczone czasowo, przysługuje tylko przez 12 miesięcy. Zwolnienie dotyczy tylko pracowników w rozumieniu przepisów kodeksu pracy.

– kobiety w wieku co najmniej 55 lat i mężczyzn – 60 lat.

Zwolnienie dotyczy wszystkich osób, a  nie tylko pracowników w rozumieniu kodeksu pracy, Zwolnienie z opłacania składek przysługuje, co do zasady, od następnego miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym osoba ubezpieczona ukończyła odpowiednio 55 lub 60 lat. Jeśli jednak te urodziny przypadają pierwszego dnia miesiąca, ZUS pozwala nie płacić składek na FP i FGŚP już od początku tego miesiąca. Zwolnienie przysługuje bez żadnego ograniczenia czasowego. Nie ma również dodatkowych warunków skorzystania z preferencyjnych przepisów, np. pozostawanie w ewidencji urzędu pracy przez określony czas przed podjęciem zatrudnienia. |

Więcej w Rzeczpospolitej z 3 września 2010 r.