Potwierdzenie odbioru faktury korygującej będzie nadal niezbędne aby zmniejszyć VAT

sejm.gov.pl (2010-07-12), autor: Ministerstwo Finansów , oprac.: GR

wrz 9, 2010

Jakie zmiany regulacji planowane są w zakresie wymogu posiadania potwierdzenia otrzymania przez kontrahenta korekty faktury dla zmniejszenia postawy opodatkowania – zapytali posłowie w interpelacji poselskiej 16454. 

Jak odpowiada Ministerstwo Finansów, otrzymanie przez sprzedającego potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę stanowi niezbędny element zabezpieczający system podatku VAT przed nadużyciami. Rozwiązanie to, zawarte w przepisach art. 29 ust. 4a-4c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) odgrywa istotną rolę w systemie VAT opartym na metodzie fakturowej, gdyż zapobiega nieuzasadnionym obniżkom podstawy opodatkowania u dostawcy.

Brak przedmiotowego wymogu umożliwiałby sytuację, w której sprzedawca po wystawieniu faktury korygującej i wysłaniu jej do nabywcy mógłby natychmiast dokonać obniżenia podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego bez żadnego zabezpieczenia, że u nabywcy dojdzie do odpowiedniego pomniejszenia kwoty podatku naliczonego. Rezygnacja z tego warunku mogłaby prowadzić do nadużyć, powodując znaczne uszczuplenia w dochodach budżetu państwa.

Wagę tego rozwiązania dla funkcjonowania systemu VAT potwierdził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 11 grudnia 2007 r., sygn. akt U 6/06. Trybunał wskazał, że z uwagi na konieczność zapewnienia kontroli prawidłowości rozliczeń podatku od towarów i usług celowe byłoby przeniesienie tych uregulowań z aktu podustawowego do aktu prawnego o randze ustawy. Zatem umieszczenie wymogu potwierdzenia odbioru faktury korygującej w ww. ustawie z dnia 11 marca 2004 r. stanowiło w zasadzie formalne wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Jednocześnie MF informuje, że zgodnie z art. 90 ust. 1 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347/1, z późn. zm.) w przypadku anulowania, wypowiedzenia, rozwiązania, całkowitego lub częściowego niewywiązania się z płatności lub też w przypadku obniżenia ceny po dokonaniu dostawy podstawa opodatkowania jest stosownie obniżana na warunkach określonych przez państwa członkowskie.

Oznacza to, że państwa członkowskie UE mają uprawnienie do sformułowania w swoim ustawodawstwie rozwiązań warunkujących dokonanie obniżenia podstawy opodatkowania. Swoboda przyznana państwom członkowskim UE w zakresie form i metod osiągnięcia zamierzonego celu umożliwia wprowadzenie takich uregulowań, które z jednej strony uwzględniają wymogi płynące z zasady neutralności podatku od towarów i usług, z drugiej zaś – ochronę interesu finansowego Skarbu Państwa.

Mając powyższe na uwadze, MF stwierdza, że nie przewidywane są zasadnicze zmiany w zakresie regulacji dotyczących posiadania potwierdzenia otrzymania przez kontrahenta korekty faktury. Ewentualna potrzeba zmiany, która jest obecnie analizowana w ww. zakresie, mogłaby jedynie dotyczyć korekty faktury wystawionej do faktury, w której nie wykazano podatku.