Wyższe koszty uzyskania przychodów tylko wtedy, gdy jest bilet imienny

Rzeczpospolita (2010-09-13), autor: Rzeczpospolita , oprac.: GR

wrz 14, 2010

Gdy roczne koszty uzyskania przychodów są niższe od wydatków na dojazd do zakładu pracy, mogą być przyjęte w wysokości wydatków faktycznie poniesionych, udokumentowanych imiennymi biletami.
 
Jak czytamy w Rzeczpospolitej, WSA w Gorzowie Wielkopolskim (wyrok z 21 lipca 2010 r. –  ISA/Go 494/10) przypomniał, że w art. 22 ust. 2 pkt 1-4 ustawy o PIT ustanowiona została zasada, zgodnie z którą koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej stanowią kwoty w tym przepisie określone, których wysokość uzależniona jest od tego, czy podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego lub więcej stosunku służbowego, stosunku pracy spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, oraz od tego, czy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę.

Wyjątek od tej zasady wynika z art. 22 ust. 11. Zgodnie z nim, jeżeli roczne koszty uzyskania przychodów są niższe od wydatków na dojazd do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, w rocznym rozliczeniu podatku koszty te mogą by ć przyjęte przez pracownika lub przez jego płatnika w wysokości wydatków faktycznie poniesionych udokumentowanych wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Więcej w Rzeczpospolitej z 13 września 2010 r.