Aport do spółki osobowej: z podatkiem czy bez podatku

Rzeczpospolita (2010-09-14), autor: Paweł Tomczykowski, Mariusz Kołacki , oprac.: GR

wrz 15, 2010

Powstanie przychodu do opodatkowania w chwili wniesienia aportu do spółki osobowej przez osobę fizyczną, sprzeczne z zasadą jednokrotności opodatkowania spółki osobowej, nie wynika z przepisów ustawy o PIT.

Jak donosi Rzeczpospolita, pod koniec 2008 r. w aporcie do spółek osobowych organy podatkowe zaczęły się dopatrywać powstania takiego samego przychodu jak przy odpłatnym zbyciu przedmiotu aportu. Organy podatkowe wielokrotnie podkreślały, że zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy PIT opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody. W ich interpretacji przepis ten oznacza, iż opodatkowaniu podlega każdy dochód podatnika, którego opodatkowanie nie zostało wyraźnie wyłączone w ustawie.

Fiskus powołuje się na przepisy dotyczące odpłatnego zbycia niektórych składników majątku, które jego zdaniem wskazują na opodatkowanie aportów do spółek osobowych i dokładnie regulują podatkowe konsekwencje takiego działania. Zastosowanie tych przepisów jest jednak możliwe wyłącznie wtedy, gdy wniesienie aportu do spółki osobowej istotnie zostanie uznane za odpłatne zbycie przedmiotu aportu.

Biorąc pod uwagę fakt, iż aport polega na przeniesieniu składnika majątku jednego podmiotu do majątku innego podmiotu, nie ulega wątpliwości, że podmiot wnoszący aport zbywa składnik swojego majątku na rzecz podmiotu, do którego aport jest wnoszony. Czy jednak zbywa go odpłatnie?

Organy twierdzą, że przemawia za tym sam fakt zmiany właściciela składnika majątku. Jest to stanowisko, z którym nie sposób się zgodzić, gdyż istnieją czynności nieodpłatne, których skutkiem jest przeniesienie własności rzeczy lub praw między podmiotami. Przykładem jest darowizna, będąca z definicji nieodpłatnym przeniesieniem własności rzeczy lub praw. Aby więc uznać, że doszło do odpłatnego zbycia, należy wskazać, że zbywający otrzymał w zamian coś, co stanowi zapłatę za dokonanie zbycia.

Według urzędników skarbowych zapłatą jest udział, który wnoszący aport otrzymuje w spółce osobowej. Skoro więc wspólnik wnoszący aport uzyskuje udział kapitałowy stosownie do wartości wniesionego wkładu, organy uznają, iż udział ten jest zapłatą za dokonanie aportu.

Aport do spółki osobowej nie jest odpłatnym zbyciem przedmiotu wkładu. Aporty nie będące odpłatnym zbyciem, jako w ogóle nie podlegające opodatkowaniu, nie muszą być z opodatkowania zwalniane – twierdzą w „Rz” eksperci z kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Więcej w Rzeczpospolitej z 14 września 2010 r.