.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Cała Prawda o Zatrudnieniu Osób Niepełnosprawnych w Polsce w roku 2009 !

Info Baza (2010-09-17), autor: Ireneusz Suszek, oprac.: Info Baza

     W perspektywie zapowiadanej kolejnej nowelizacji Ustawy o Rehabilitacji ..., w której proponowane zmiany odbijają się szerokim echem przede wszystkim wśród pracodawców osób niepełnosprawnych, szczególnie tych z chronionego rynku pracy, ale również wśród samych zatrudnionych osób niepełnosprawnych mocno zaniepokojonych zarówno losem zatrudniających je firm, ale przede wszystkim własnym. Z uwagi na powyższe, specjaliści Firmy monitorującej rynek pracy dla osób niepełnosprawnych zarówno na chronionym, jak i otwartym rynku pracy publikują Raport Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych w Roku 2009.

     Przypomnieć należy, że od roku 2009 zaczęły obowiązywać nowe zasady dofinansowań do wynagrodzeń, określone w nowelizacji ustawy o rehabilitacji ...z 5 grudnia 2008, w której dostosowano przepisy polskiego prawa do rozporządzenia Komisji WE nr 800/2008 . Wbrew jednak optymistycznym opiniom Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz PFRON głoszącym o lawinowym wzroście zatrudnienia osób niepełnosprawnych w roku 2009, przedstawiany raport wykazuje zgoła odmienne wyniki. Badanie przeprowadzone na kilkuset przedsiębiorstwach zarówno chronionego, jak również otwartego rynku pracy pokazuje spadek zatrudnienia liczonego miesiąc do miesiąca w poszczególnych latach 2008 i 2009. Raport wykazuje również element pozornego wzrostu zatrudnienia, jakim było umożliwienie pracodawcom ubieganie się o dofinansowania do wynagrodzeń zatrudnionych osób z ustalonym prawem do emerytury, które ( co wykazane zostało w raporcie) w większości zatrudnione były u tych samych pracodawców również w roku 2008.

     W zapowiadanych zmianach zawartych w projekcie nowelizacji ustawy o rehabilitacji..., która ma obowiązywać w roku 2011, odebrana ma zostać możliwość ubiegania się o dofinansowanie na osoby z ustalonym prawem do emerytury, co w powiązaniu z likwidacją instrumentów zasilających Zakładowy Fundusz Rehabilitacji w zakładach pracy chronionej (podatek od nieruchomości oraz podatki i opłaty lokalne), oraz propozycją zrównania dofinansowań do wynagrodzeń chronionego i otwartego rynku pracy oraz obecną polityką PFRON w zakresie weryfikacji kondycji ekonomicznej poszczególnych przedsiębiorstw zatrudniających osoby niepełnosprawne doprowadzi, zdaniem autorów raportu, do wzrostu liczby osób niepełnosprawnych pozostających poza rynkiem pracy.

     Szczególnie sytuacja ta groźna będzie dla osób ze stopniem umiarkowanym oraz znacznym, dla których coraz słabsza kondycja spółdzielczego chronionego rynku pracy prowadzić będzie do sporych trudności w uzyskaniu zatrudnienia.

     Autorzy Raportu są obecnie na etapie badań dla poszczególnych miesięcy roku 2010. Z niepokojem jednak przyglądają się proponowanym zmianom na rok 2011 zadając pytanie: czy koszty społeczne nie przewyższą uzyskanych w wyniku zmian oszczędności oraz czy jednym argumentem wysuwanym przez Ministerstwo Pracy i PFRON w obliczu proponowanych zmian może być argument o braku śródków w Funduszu PFRON ?

 KLIKNIJ TUTAJ ABY POBRAĆ RAPORT

Projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych jest omawiany na szkoleniach organizowanych przez Centrum Szkolenia Info Baza
zobacz więcej...
dodano: 2010-09-17 11:36Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.