Nie każdy pogrzeb z zasiłkiem

Rzeczpospolita (2010-09-17), autor: Katarzyna Żółkowska, Tomasz Zalewski , oprac.: GR

wrz 20, 2010

Rodziny, które chcą wyprawić symboliczny pochówek osobie uznanej za zmarłą, nie mogą liczyć na zasiłek pogrzebowy. Praktyka ZUS podczas decydowania o wypłacie zasiłku pogrzebowego nie ma jasnego uzasadnienia w obowiązujących przepisach – czytamy w Rzeczpospolitej.

Jak wyjaśnia dziennik, problem wynika z nieprecyzyjnych przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wskazują one, że zasiłek pogrzebowy przysługuje bliskiemu krewnemu zmarłej osoby, który pokrył koszty pogrzebu. Tymczasem również pogrzeb symboliczny dla rodziny zmarłego generuje wiele kosztów. Niestety ZUS wypłaca obecnie zasiłek pogrzebowy wyłącznie w sytuacji, gdy pochówkowi podlegają zwłoki.

Na niekorzyść rodzin osób zaginionych przemawiają przepisy regulujące składanie wniosku o wypłatę świadczenia. Musi znaleźć się w urzędzie w ciągu 12 miesięcy od śmierci ubezpieczonego. Jeśli jest to niemożliwe z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby zmarłej, prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa po upływie 12 miesięcy od daty sporządzenia aktu zgonu. Utrudnienia te muszą zostać potwierdzone zaświadczeniem policji, prokuratury albo odpisem zupełnym aktu zgonu. Przepisy nie wspominają o sytuacji, w której w ogóle nie ma zwłok.

Więcej w Rzeczpospolitej z 17 września 2010 r.