Dodatkowy podatek od aportów

Rzeczpospolita (2010-09-27), autor: Przemysław Wojtasik , oprac.: GR

wrz 28, 2010

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, urzędy twierdzą, że VAT od wkładu do spółki powinien być obciążony podatkiem dochodowym. Tak wynika z interpretacji izb skarbowych w Warszawie i Bydgoszczy. Katowicka Izba Skarbowa natomiast nie każe naliczać dodatkowego przychodu. Wzięło to swój początek od zmiany ustawy o VAT, która nakazała opodatkować aporty. Tak więc podatnik wnoszący swój majątek do spółki musi wystawić fakturę, wykazać na niej wartość aportu i VAT należny.

Według Ministerstwa Finansów VAT należny wykazany w wypadku wkładu niepieniężnego może być opodatkowany CIT. Przepisy jednoznacznie określają bowiem, że przychodem jest wartość nominalna objętych udziałów bez względu na to, w jakiej wysokości został wniesiony aport. Do celów ustalenia wysokości przychodu nie mają znaczenia także inne obciążenia będące konsekwencją przekazania wkładu niepieniężnego, np. podatek od towarów i usług. Tak więc nie będzie miał tu zastosowania przepis wyłączający z przychodów podatkowych należny VAT.
 
Na podstawie interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie (nr EPPB1/415-559/10-2/JB) pieniądze przekazane wspólnikowi przez spółkę nie mają charakteru podatku. Jest to tylko „równowartość podatku”. Dlatego muszą być doliczone do przychodów podatnika wnoszącego aport. Tak samo, gdy wspólnik obejmie akcje o wartości odpowiadającej wartości brutto wkładu. Część odpowiadająca podatkowi VAT stanowi przychód wnoszącego wkład.

Więcej w Rzeczpospolitej z 27 września 2010 r.