Od rozstrzygnięcia ZUS lepiej się odwołać

Rzeczpospolita (2010-09-24), autor: Ryszard Sadlik , oprac.: GR

wrz 30, 2010

Jeżeli ubezpieczony nie odwołał się od decyzji do sądu, to stanie się ona prawomocna. A to oznacza, że w razie kolejnego sporu sąd będzie musiał uwzględniać wynikający z niej stan prawny.
 
Jak donosi Rzeczpospolita, jeśli została wydana decyzja przez organ administracyjny, w tym ZUS, dotycząca praw lub obowiązków danej osoby, to w razie nie zaskarżenia jej sąd musi mieć na względzie przy rozstrzyganiu innych spraw dotyczących tej osoby wynikający z niej stan prawny.

Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 29 stycznia 2008 r. (I UK 173/07), podnosząc, że sąd ubezpieczeń społecznych jest związany ostateczną decyzją, od której strona nie wniosła odwołania w trybie art. 4779 k.p.c., ani nie podważyła jej skuteczności w inny prawem przewidziany sposób.

Ma to istotne znaczenie praktyczne, gdyż uniemożliwia np. osobie wyłączonej decyzją ostateczną z ubezpieczeń społecznych dochodzenia następnie świadczeń ubezpieczeniowych i podnoszenia zarzutów wobec tamtej decyzji. Zaniedbanie zaskarżenia decyzji ZUS uniemożliwia następnie kwestionowanie wynikających z niej skutków w innym postępowaniu.

Podkreślić należy, że są wyjątkowe sytuacje, gdy prawomocna decyzja ZUS nie będzie wiązać sądu. Pogląd taki jest ugruntowany w orzecznictwie sądowym, w szczególności Sąd Najwyższy w wyroku z 10 czerwca 2008 r. (I UK 376/07) zaznaczył, że związanie sądu prawomocną decyzją ZUS nie jest całkowite. Stwierdził on bowiem, że sąd w postępowaniu cywilnym obowiązany jest uwzględniać stan prawny wynikający z osnowy ostatecznej decyzji administracyjnej, chyba że decyzja została wydana przez organ niepowołany lub w zakresie przedmiotu orzeczenia bez jakiejkolwiek podstawy w obowiązującym prawie materialnym, względnie z oczywistym naruszeniem reguł postępowania administracyjnego.

Więcej w Rzeczpospolitej z 24 września 2010 r.