Jak wnioskować o interpretację izby skarbowej

Rzeczpospolita (2010-09-30), autor: Monika Pogroszewska , oprac.: GR

paź 1, 2010

Korzystna odpowiedź izby skarbowej pozwala niejednokrotnie zaoszczędzić sporo pieniędzy i uniknąć sporów z fiskusem – czytamy w Rzeczpospolitej.

Wiele osób, które planują np. sprzedaż nieruchomości, nie ma pewności co do skutków podatkowych transakcji.  Przepisy często się zmieniały i w efekcie obowiązują obecnie trzy różne reżimy prawne w zakresie opodatkowania zysku ze sprzedaży nieruchomości zależne
od daty nabycia.

Z wnioskiem o interpretację może wystąpić każdy, kto ma wątpliwości co do tego, jakie przepisy zastosować w danej sytuacji. Pytanie może dotyczyć zarówno zaistniałej już sytuacji (stanu faktycznego), jak i planowanej dopiero transakcji (zdarzenia przyszłego). Elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji nie mogą być przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej.

Wydawaniem interpretacji zajmują się cztery izby skarbowe – w zależności od miejsca zamieszkania podatnika odpowiednio w Bydgoszczy, Katowicach, Poznaniu oraz Warszawie. Wnioskodawca nie może czekać na odpowiedź dłużej niż trzy miesiące. 40 zł musi zapłacić podatnik za odpowiedź. Wniosek należy złożyć na specjalnie przygotowanym w tym celu formularzu ORD-IN.

We wniosku o interpretację dobrze jest powołać się na inne korzystne interpretacje, wyroki polskich sądów administracyjnych oraz Trybunału Sprawiedliwości UE. Co prawda w polskim systemie prawnym orzecznictwo sądowe nie ma charakteru precedensowego, ale z ordynacji podatkowej wynika, że organy podatkowe powinny brać je pod uwagę przy wydawaniu interpretacji.
 
Więcej w Rzeczpospolitej z 30 września 2010 r.