Jak można skorzystać z ulgi w podatku od spadków i darowizn?

Rzeczpospolita (2010-09-30), autor: Mateusz Maj , oprac.: GR

paź 1, 2010

Jeśli nie będziemy przestrzegać terminów i dochowywać formalności, bezpowrotnie stracimy prawo do ulg w podatku od spadków i darowizn – czytamy w Rzeczpospolitej.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn nakłada na osoby, które dostały darowiznę lub spadek, obowiązek zapłaty podatku od wartości nabytych rzeczy i praw majątkowych. Wartość tę można pomniejszyć o określone kwoty, w zależności od przynależności do I, II lub III grupy podatkowej.

Od 1 stycznia 2007 r. funkcjonuje dodatkowo tzw. grupa zerowa. W tej grupie spadki i darowizny są całkowicie zwolnione z podatku. Obejmuje ona tylko małżonka, pasierbów, dzieci i wnuki, rodziców i dziadków, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Aby jednak skorzystać ze zwolnienia, trzeba powiadomić urząd skarbowy na druku SD-Z2 o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych w terminie sześciu miesięcy od daty wzbogacenia.

Jeśli nie dochowamy tych obowiązków, zapłacimy podatek jak dla I grupy. Bez żadnych konsekwencji możemy jednak zaniechać powiadamiania urzędu, jeżeli wartość nabywanych rzeczy, wraz z doliczoną wartością majątku nabytego od tej samej osoby lub po niej w ciągu pięciu lat poprzedzających rok ostatniego nabycia, nie jest wyższa niż kwota wolna od podatku, czyli 9637 zł

Gdy przedmiotem darowizny są środki pieniężne, a ich wartość łącznie z innymi darowiznami i spadkami od tej samej osoby w ciągu pięciu lat przekracza kwotę wolną, otrzymanie pieniędzy należy udokumentować dowodem ich przekazania na rachunek prowadzony przez bank, spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym. Jeśli dostaniemy gotówkę, a urząd skarbowy to wykryje, zapłacimy podatek.

W razie nabywania mieszkania lub domu od osoby z I grupy co do zasady nie zapłacimy podatku od jego wartości niezależnie do tego, czy je odziedziczmy, czy też dostaniemy w formie darowizny. W wypadku dalszego pokrewieństwa II grupy przywilej ten nie obejmuje darowizny. Nabycie nieruchomości będzie więc nieopodatkowane jedynie po śmierci jego poprzedniego właściciela.

Do osób z III grupy podatkowej również nie stosuje się wyłączenia od opodatkowania darowizny mieszkania. Muszą one jednak spełnić dodatkowy warunek: co najmniej przez dwa lata opiekować się późniejszym spadkodawcą na podstawie umowy o opiekę, zawartej na piśmie z notarialnie poświadczonymi podpisami. Warto też się postarać o zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że osoba nad którą sprawujemy pieczę, tego wymaga.

Pełne zwolnienie z opodatkowania przysługuje jedynie w stosunku do mieszkania lub domu, których powierzchnia nie przekracza 110 mkw. W przypadku większych, podatek odprowadzimy jedynie od nadwyżki ponad ten limit. Należy dodać, że ulga przysługuje tylko osobom, dla których dziedziczone mieszkanie nie będzie drugim lub kolejnym z posiadanych.

Więcej w Rzeczpospolitej z 30 września 2010 r.