Kiedy ZUS może obniżyć emeryturę?

Rzeczpospolita (2010-10-01), autor: Mateusz Rzemek , oprac.: GR

paź 3, 2010

Emeryci często występują do ZUS o przeliczenie świadczenia licząc na dodanie stażu wypracowanego po przejściu na emeryturę albo na to, że dzięki odnalezionym dokumentom płacowym sprzed lat dostaną podwyższone świadczenie.  Jednak złożenie wniosku o przeliczenie świadczenia nie zawsze musi się opłacać – czytamy w Rzeczpospolitej.

Jak wyjaśnia dziennik, przy okazji ZUS może poprawić swój wcześniejszy błąd, nawet gdy dowie się o nim od samego ubezpieczonego. ZUS może wstrzymać nadpłaconą część, a nawet całe świadczenie – do którego wnioskodawca nigdy nie nabył prawa, a jego wypłata wynika jedynie z błędu urzędnika, ale co ważne, ZUS nie ma prawa zażądać zwrotu wypłaconych pieniędzy.

Warto pamiętać, że ubezpieczony zawsze może w takiej sytuacji odwołać się do sądu. ZUS może bowiem pomylić się ponownie i dopiero sąd zweryfikuje prawidłowość takiego rozstrzygnięcia.

Z korzystnego dla ubezpieczonych wyroku SN z 30 stycznia 2008 r. (sygn. I UK 195/07) wynika, że ZUS nie może z urzędu zmienić prawomocnej decyzji ustalającej prawo do emerytury, jeśli w sprawie nie pojawią się nowe dokumenty lub nie ujawniono nowych, wcześniej nieuwzględnionych, okoliczności.

ZUS nie może obniżyć emerytury na podstawie tych samych dokumentów, które posłużyły mu wcześniej do przyznania rzekomo zawyżonego świadczenia.

Więcej w Rzeczpospolitej z 1 października 2010 r.