Nie ma sankcji za błędną fakturę wewnętrzną

Rzeczpospolita (2010-10-04), autor: Piotr Kubala , oprac.: GR

paź 5, 2010

Czy błędnie wystawiona faktura wewnętrzna rodzi obowiązek zapłaty podatku? Na pierwszy rzut oka z przepisów można wywnioskować, że tak, jednak taka interpretacja jest niewłaściwa.
 
Jak czytamy w Rzeczpospolitej, art. 108 ustawy o VAT jest wdrożeniem art. 203 dyrektywy mówiącego, że każdy, kto wykaże na fakturze podatek, zobowiązany jest do jego zapłaty. Z analizy przepisów dyrektywy wynika, że prawu wspólnotowemu nie jest znane pojęcie faktury wewnętrznej w rozumieniu polskich przepisów.

Skoro tak, to uprawnione jest stanowisko, że art. 203 dyrektywy nie dotyczy faktur wewnętrznych, ponieważ dyrektywa nie zna takiej formy faktury. Art. 108 ustawy o VAT powinien być interpretowany i rozumiany z uwzględnieniem treści art. 203 dyrektywy. Interpretacja taka wyłącza możliwość stosowania tego przepisu do faktur wewnętrznych. Interpretacja przeciwna, a zatem przyjęcie, że art. 108 ustawy o VAT stosuje się do faktur wewnętrznych, uprawnia do twierdzenia, że przepis dyrektywy został błędnie wdrożony do polskiego systemu prawa, co powoduje, że można powoływać się w tym zakresie na bezpośrednią skuteczność dyrektywy.

W przypadku faktury wewnętrznej nie istnieje ryzyko uszczuplenia dochodów budżetowych. Wystawia się ją w jednym egzemplarzu, gdzie sprzedawcą oraz nabywcą jest ta sama osoba. Podatek należny wynikający z takiej faktury jednocześnie jest podatkiem naliczonym. Wystawienie faktury wewnętrznej i ujęcie jej w rozliczeniach VAT nie ma wpływu na zobowiązania podatkowe. Pozostają one w tej samej wysokości.
 

Więcej w Rzeczpospolitej z 4 października 2010 r.