Na kim ciąży obowiązek finansowania niedyspozycji zdrowotnej personelu

Rzeczpospolita (2010-10-08), autor: Krystyna Tymorek , oprac.: GR

paź 11, 2010

30 listopada pracodawcy ustalają liczbę zatrudnionych zgłaszanych do ubezpieczenia chorobowego. Od tego zależy, czy sami będą płacić zasiłki za zwolnienia lekarskie pracowników i zleceniobiorców, czy zrobi to za nich ZUS.
 
Jak informuje Rzeczpospolita, prawo do zasiłków i ich wysokość ustalają i świadczenia te wypłacają:

– płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 ubezpieczonych,

– ZUS – u mniejszych płatników.

Zasady te określa art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Liczbę ubezpieczonych ustala się na rok kalendarzowy według stanu na 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego – czytamy w „Rz”.

Jeżeli płatnik składek na 30 listopada nie zgłaszał nikogo do ubezpieczenia chorobowego, liczbę ubezpieczonych ustala według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonał takiego zgłoszenia. Liczba ubezpieczonych chorobowo w dniu przyjętym do ustalenia płatnika zasiłków na następny rok kalendarzowy przesądza o tym, czy w całym następnym roku to on będzie wypłacał zasiłki chorobowe pracownikom i innym ubezpieczonym (np. zleceniobiorcom), czy będzie to robił ZUS.

Zmiana liczby ubezpieczonych (spadek lub wzrost) po tym dniu nie wpływa już na wypłatę świadczeń w całym roku kalendarzowym.

Jeżeli oddział ZUS rozpoczął wypłatę zasiłku przed 1 stycznia kolejnego roku kalendarzowego, kontynuuje ją w nowym roku kalendarzowym, nawet jeżeli od 1 stycznia płatnik składek jest już zobowiązany do regulowania zasiłków ubezpieczonym.

Takiego obowiązku nie ma pracodawca, jeżeli w roku kalendarzowym jest płatnikiem zasiłków, a w następnym już nie, nie musi wypłacać zasiłków chorobowych pracownikom i innym ubezpieczonym po 31 grudnia roku kalendarzowego. W takiej sytuacji wypłaca zasiłek tylko do 31 grudnia, a dalszą jego wypłatę przejmie ZUS, właściwy dla miejsca położenia pracodawcy.

Więcej w Rzeczpospolitej z 8 października 2010 r.