Większe wsparcie dla firm w kryzysie

Dziennik Gazeta Prawna (2010-10-19), autor: Łukasz Guza , oprac.: GR

paź 20, 2010

W tym roku zmienią się zasady ubiegania się o pomoc na utrzymanie miejsc pracy osób zagrożonych zwolnieniem z powodu spowolnienia gospodarczego. O subsydia płacowe z FGŚP będą mogli się ubiegać przedsiębiorcy, u których wystąpił 10-proc. spadek obrotów gospodarczych (sprzedaży) w ciągu trzech kolejnych miesięcy po l lipca 2008 r. w porównaniu z tymi samymi miesiącami w okresie od 1 lipca 2007 r. do 30 czerwca 2008 r.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, tak wynika z ustawy z 8 października 2010 r. o zmianie ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców.

FGŚP może udzielić pracodawcy świadczeń na częściowe zrekompensowanie obniżenia wymiaru czasu pracy pracownika do wysokości 70 proc. zasiłku dla bezrobotnych (402,50 zł). Pomoc może być przyznawana maksymalnie na sześć miesięcy. Świadczenie w wysokości 100 proc. zasiłku (575 zł) przysługuje pracownikom za czas przestoju w firmie, czyli okres niewykonywania pracy przez podwładnego (pozostającego w gotowości do pracy) z przyczyn ekonomicznych, niedotyczących pracownika.

Łącznie okres ten nie może przekraczać sześciu miesięcy, liczonych od trzeciego miesiąca przed dniem złożenia wniosku do upływu dziewiątego miesiąca po dniu złożenia wniosku. Pozostałą część wynagrodzenia pracownika za okres przestoju, aż do wysokości płacy minimalnej, wypłaci pracodawca. Fundusz może też udzielić przedsiębiorcy świadczenia na opłacenie należnych od pracodawcy składek na ubezpieczenia społeczne pracowników (od przyznanych subsydiów).

Pracodawca, który odnotował spadek sprzedaży i utworzył fundusz szkoleniowy, może też otrzymać dofinansowanie do kosztów szkolenia pracowników (za okres nie dłuższy niż pół roku) lub kosztów studiów podyplomowych (za okres nie dłuższy niż rok). Szkolenie lub studia podyplomowe muszą być jednak uzasadnione obecnymi lub przyszłymi potrzebami firmy. Pomoc wypłaci Fundusz Pracy.

Złożenie wniosku do biura terenowego FGŚP jest równoznaczne z wystąpieniem o wydanie zaświadczenia o spełnianiu warunków określonych w ustawie, czyli stwierdzającego, że z powodu kryzysu firma znalazła się w przejściowych trudnościach finansowych. Kierownik biura przekazuje niezwłocznie wniosek do odpowiedniego urzędu, aby ten zweryfikował, czy pracodawca spełnia warunki określone w ustawie antykryzysowej.

Jeżeli okaże się, że przedsiębiorca spełnia warunki określone w ustawie antykryzysowej, czyli że firma znalazła się w przejściowych trudnościach finansowych, marszałek województwa lub właściwy minister wyda zaświadczenie w tej sprawie.

Aby uzyskać dopłaty dla pracowników, przedsiębiorca musi wystąpić o zawarcie umowy z funduszem (za pośrednictwem kierownika biura terenowego funduszu właściwego ze względu na siedzibę tego przedsiębiorcy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 19 października 2010 r.