.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

VAT: Do zastosowania zerowej stawki konieczny jest oryginał listu przewozowego

Rzeczpospolita (2010-10-20), autor: Monika Pogroszewska, oprac.: GR

Jak donosi Rzeczpospolita, organy podatkowe niezmiennie twierdzą, że takie warunki spełnia tylko dokument w formie papierowej. Tymczasem wyroki sądów pozwalają zastosować stawkę 0 proc. na podstawie listu przesłanego faksem lub e-mailem. Problem dotyczy firm, które dokonują tzw. wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru, czyli sprzedają je spółkom z innych krajów UE.

Ustawa o VAT nie precyzuje, w jakiej formie powinien być przekazywany dokument potwierdzający wywóz towarów. Obowiązek udokumentowania dostawy oryginałem listu przewozowego wynika wyłącznie z interpretacji organów podatkowych.

Przykładem jest interpretacja IS w Warszawie z 30 sierpnia (nr IPPP3/443-410/10-6/KC). Sprawa dotyczyła spółki, która zamierza sprzedawać swoje towary niemieckiemu kontrahentowi. Przewóz z kraju do miejsca ich przeznaczenia w Niemczech miał być zlecany spedytorowi. Dyrektor Izby uznał, że tylko oryginał dokumentu przewozowego wystawionego przez przewoźnika lub spedytora z informacją o dostarczeniu towaru do nabywcy w kraju UE innym niż Polska ma wartość dowodową dla transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Sądy od dawna zajmują inne stanowisko. WSA w Warszawie uznał (sygn. IB SA/Wa 1909/08), iż z przepisów nie wynika, że dokumenty potwierdzające wewnątrzwspólnotowy charakter transakcji muszą mieć formę papierową.


Więcej w Rzeczpospolitej z 20 października 2010 r.dodano: 2010-10-21 10:45Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.