Dokształcanie pracowników: Kiedy pracodawca nie może żądać zwrotu kosztów

Dziennik Gazeta Prawna (2010-10-20), autor: Rafał Krawczyk , oprac.: GR

paź 21, 2010

Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej, jesienią 2009 r. pracownik ukończył studia podyplomowe, na które został skierowany przez pracodawcę. W umowie zobowiązał się do przepracowania u niego trzech lat po ukończeniu nauki. Jednak w październiku 2010 r. musiał złożyć wypowiedzenie z powodu przeprowadzki do innego miasta do poślubionej właśnie żony.

Pracodawca nie może domagać się od pracownika zwrotu kosztów studiów.

Pracownik ukończył studia podyplomowe w zeszłym roku. Umowa dotycząca jego dokształcania zawodowego podpisana została zatem pod rządami rozporządzenia z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych (…). Pomimo utraty mocy obowiązującej kształtuje ono w dalszym ciągu jego sytuację prawną.

Rozporządzenie dopuszczało zapis umowny przewidujący konieczność odpracowania świadczeń udzielonych przez pracodawcę na rzecz uczącego się pracownika.

Zawiera jednak również kilka sytuacji, kiedy pracownik nie musi zwracać kosztów nauki. Jedną z nich jest przeprowadzka do innej miejscowości spowodowanej zawarciem związku małżeńskiego lub zmianą miejsca zatrudnienia współmałżonka.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 20 października 2010 r.