.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

„Nowe” PKWiU dla VAT

GAZETA PODATKOWA (2010-10-25), autor: Gazeta Podatkowa
www.gazetapodatkowa.pl - podatki, rachunkowość, prawo pracy, składki, zasiłki, emerytury, księgowość
Nowelizacja ustawy o VAT przyjęta przez Sejm w dniu 24 września 2010 r. ma na celu m.in. dostosowanie przepisów o VAT do klasyfikacji obowiązującej w statystyce (PKWiU z 2008 r.). Obecnie w zakresie VAT obowiązuje PKWiU wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r.

Zmiana ta pozwoli podatnikom VAT na prowadzenie jednolitych zasad ewidencji zarówno dla potrzeb VAT, jak i w dokumentacji statystycznej.

Ustawa przewiduje również likwidację załącznika nr 4 do obecnej ustawy o VAT, zawierającego wykaz usług zwolnionych od podatku. Wykaz tych usług ma zostać przeniesiony do art. 41 ustawy o VAT. Przy określaniu zakresu zwolnień, które dotychczas były ujęte w załączniku nr 4, odstąpiono od ich identyfikacji przy pomocy klasyfikacji statystycznych.

W projekcie ustawy proponuje się odejść w definicji towaru stosowanej na potrzeby rozliczania VAT, zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, od odwoływania się w tym zakresie do klasyfikacji statystycznych. Z uwagi na reguły określania miejsca świadczenia dla dostaw towarów proponuje się również rezygnację z powiązania pojęcia towaru z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT. Dlatego też w dodawanym do ustawy art. 5a wprowadzona będzie zasada, że dla identyfikacji towarów oraz przy określaniu zakresu świadczonych usług będzie się stosować klasyfikacje statystyczne, jeżeli przepisy o VAT w tym zakresie powołują symbole statystyczne. Zmiana ta ma pozwolić m.in. na wyeliminowanie przypadków, gdy usługa identyfikowana za pomocą klasyfikacji statystycznych nie jest tożsama przedmiotowo z usługą, o której mowa w dyrektywie 2006/112/WE.

Dalszą konsekwencją odstąpienia, w wielu przypadkach, od identyfikowania usług przy pomocy klasyfikacji statystycznej ma być uchylenie ust. 3 i 4 w art. 8 ustawy o VAT.

Warto dodać, że w wyniku poprawek przyjętych przez Sejm zwolnione od VAT w dalszym ciągu mają być usługi nauczania języków obcych. Ministerstwo chciało, aby ze zwolnienia mogły korzystać tylko szkoły, które uzyskają specjalną akredytację.

Inna przyjęta poprawka ma na celu sprecyzowanie przepisów dotyczących opodatkowania obniżoną stawką pieczywa i ciastek.

Do dnia oddania gazety do druku w Senacie nie odbyło się głosowanie nad tą ustawą. Jak wynika z projektu uchwały Senat zamierza przyjąć ustawę bez poprawek.


Gazeta Podatkowa nr 85 (709) z dn. 2010.10.25, strona 6
Dział: VAT i akcyza

dodano: 2010-10-25 08:15Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.