.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Wspólnicy odpowiadają za długi składkowe spółki jawnej bez ograniczeń

Rzeczpospolita (2010-10-22), autor: Tomasz Broniszewski, oprac.: ES

Odchodzący ze spółki jawnej nie może spać spokojnie. ZUS może zażądać od niego pokrycia zaległości składkowych za okres, kiedy był jeszcze wspólnikiem.
 
Jak czytamy w Rzeczpospolitej od chwili powstania spółki jawnej każdy wspólnik odpowiada za jej zobowiązania bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką. Jest to odpowiedzialność osobista i nieograniczona.

Możliwe jest między wspólnikami wprowadzenie modyfikacji, w szczególności przez ograniczenie odpowiedzialności niektórych z nich. Wywołuje to jednak tylko skutki między nimi z prawem wzajemnego regresu. Wierzyciel będzie mógł domagać się zaspokojenia swoich wierzytelności od każdego wspólnika, niezależnie od wewnętrznych ustaleń między wspólnikami.

Odpowiedzialność wspólników spółki jawnej za zobowiązania z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne wynikające z zatrudniania przez spółkę pracowników w związku z prowadzeniem działalności kształtuje się na zasadach określonych w art. 115 ordynacji podatkowej. Egzekucja prowadzona jest z majątku odpowiedzialnych solidarnie wspólników i dotyczy wszystkich zaległości spółki istniejących w okresie, w którym byli oni wspólnikami, bez względu na datę ich powstania.

W odmienny sposób kształtuje się odpowiedzialność byłego wspólnika. Odpowiada on jedynie za zaległości składkowe, których termin płatności upływał w czasie, gdy był on wspólnikiem. Zaniechanie wypłaty pracownikom wynagrodzenia nie powoduje, że składki na ubezpieczenie społeczne nie są należne i wymagalne (wyrok SN z 9 grudnia 2008 r., I UK 151/08).


Więcej w Rzeczpospolitej z 22 października 2010 r.dodano: 2010-10-25 10:38Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.