.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Czy wypowiedzenie umowy o pracę nakładczą trzeba uzasadniać

Dziennik Gazeta Prawna (2010-10-28), autor: Anna Puszkarska, oprac.: GR

Zatrudniamy kilkoro wykonawców na podstawie umów o pracę nakładczą zawartych na czas nieokreślony. Chcemy wypowiedzieć im te umowy. Czy wymaga to uzasadnienia – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Nie – odpowiada ekspertka współpracujący z „DGP”. 

Umowa o pracę nakładczą może być zawarta na okres próbny (nieprzekraczający trzech miesięcy), na czas określony, na czas wykonania określonej pracy lub na czas nieokreślony. Może być rozwiązana w każdym czasie na mocy porozumienia stron.

Umowa na okres próbny może być ponadto rozwiązana za dwutygodniowym wypowiedzeniem, a na czas nieokreślony za jednomiesięcznym wypowiedzeniem (w takim przypadku okres wypowiedzenia kończy się ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego).

Przepisy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą nie przewidują natomiast możliwości wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Jak zwrócił uwagę Sąd Najwyższy w wyroku z 7 czerwca 1977 r. (I PR 27/77, OSNC 1977/12/247), konstrukcja wypowiedzenia umowy o pracę nakładczą zawartej na czas nieokreślony opiera się na odmiennych zasadach niż przewidziane w kodeksie pracy. Wypowiedzenie takiej umowy nie wymaga uzasadnienia ani nie podlega kontroli organów związkowych.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 października 2010 r.


dodano: 2010-10-29 08:48Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.