.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Jak odliczamy darowizny na Kościół?

Rzeczpospolita (2010-10-28), autor: Katarzyna Jędrzejewska, oprac.: AJ

Darowizna na Kościół nie musi być pieniężna, żeby można było pomniejszyć o nią dochód przed opodatkowaniem. Ważne, by spełniała ustawowe warunki – informuje Rzeczpospolita.

Jak czytamy w dzienniku, darowiznę na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą można odliczyć w całości od dochodu przed opodatkowaniem. Darowizna nie musi być pieniężna i można odliczyć całą wartość darowizny.

Do nielimitowanych darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą stosuje się odpowiednio art. 26 ust. 7 ustawy o PIT i art. 18 ust. 1c ustawy o CIT. Wynika z nich, że wysokość darowizny musi być udokumentowana:

– dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego,

– w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Ponadto, żeby w całości odliczyć nielimitowaną darowiznę kościelną, trzeba spełnić też inne warunki, wynikające już z ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego:

– darczyńca musi mieć pokwitowanie odbioru wystawione przez kościelną osobę prawną,

– kościelna osoba prawna musi przedstawić darczyńcy – w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny – sprawozdanie o przeznaczeniu jej na działalność charytatywno-opiekuńczą.

Podatnik może odliczać jednocześnie dwie darowizny na cele kościelne. Oprócz tej nielimitowanej – na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, także drugą – na cele kultu religijnego. Jej wysokość nie może przekroczyć:

–  6 proc. dochodu w wypadku osób fizycznych (art. 26 ust. 1 pkt 9 lit b ustawy o PIT),

–  10 proc. dochodu w wypadku osób prawnych (art. 18 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT).

Szczodry podatnik musi jednak pamiętać, że jeśli przekazuje darowizny na różne cele, to łączna kwota tych odliczeń nie może przekroczyć w roku 6 proc. jego dochodu gdy jest osobą fizyczną i 10 proc. jego dochodu gdy jest osobą prawną.

Trzeba też pamiętać, że jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane VAT, to za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług, ale w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik miał prawo odliczyć.

Więcej w Rzeczpospolitej z 28 października 2010 r.


dodano: 2010-10-29 11:43







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.