Czego nie odliczymy w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Dziennik Gazeta Prawna (2010-11-03), autor: Ewa Matyszewska , oprac.: GR

lis 4, 2010

Jak czytamy w „DGP”, osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności mogą od swojego dochodu odliczyć w zeznaniu rocznym wydatki związane z rehabilitacją. Większość z odliczanych wydatków będzie musiała być właściwie udokumentowana.

Prawo do ulgi rehabilitacyjnej mają też osoby, które mają na utrzymaniu niepełnosprawnych członków rodziny: współmałżonka, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe.

Opiekun osoby niepełnosprawnej skorzysta z ulgi rehabilitacyjnej, odliczając ponoszone wydatki od swojego dochodu pod warunkiem, że dochody niepełnosprawnych podopiecznych nie przekraczają w roku 9120 zł.

Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ustawy o PIT.

Katalog wydatków rehabilitacyjnych odliczanych od dochodu jest katalogiem zamkniętym, co oznacza, że odliczeniu podlegają jedynie wydatki w nim wymienione. Rozszerzająca interpretacja w tym zakresie jest niedozwolona.

Na podstawie ostatnich wyroków Izb Skarbowych, można stwierdzić, że w ramach ulgi rehabilitacyjnej nie odliczymy np.:

– zabiegu iniekcji leku do oka,

– opinii lekarskiej i jej tłumaczenia,

– zakupu zestawu do bramy garażowej i wjazdowej,

– zakupu wyrobów z dzianin wełnianych.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 3 listopada 2010 r.