.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Zasady obliczania stażu emerytalnego

Info Baza (2010-11-04), autor: Info Baza

Zasady obliczania stażu emerytalnego

Jedną z przesłanek warunkujących prawo do świadczeń emerytalno-rentowych jest legitymowanie się odpowiednio długim stażem pracy. Wyjątek stanowi emerytura przyznawana na nowych zasadach, należna ubezpieczonym po osiągnięciu określonego wieku, bez względu na ilość przepracowanych lat. Jednak i tu od wymiaru okresów składkowych i nieskładkowych zależy, czy wysokość przysługującego świadczenia zostanie podniesiona do kwoty minimalnej.
zobacz więcej »


Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych na zasiłku przedemerytalnym

Czy od 1 stycznia 2011 r., kiedy zaczną obowiązywać zmiany w przepisach o rehabilitacji, dofinansowanie będzie przysługiwało na pracowników, którzy teraz pobierają i będą pobierać po tej dacie zasiłek przedemerytalny? Czy zasiłek przedemerytalny traktujemy tak samo jak emeryturę? – pyta Rzeczpospolita.
zobacz więcej »


Wzorcowa dokumentacja kadrowa, naliczanie wynagrodzeń i zasiłków oraz rozrachunki z ZUS i PFRON w procesie zatrudniania i pracy pracowników, w tym pracowników niepełnosprawnych – praktyczne wyjaśnienia najważniejszych problemów

Szkolenia w Łodzi (26 listopada 2010 r.), Krakowie (2 grudnia), Katowicach (3 grudnia)
zobacz więcej »


Sposoby na zmniejszenie ostatniej zaliczki

Konstrukcja przepisów dotyczących wpłacania przez przedsiębiorców zaliczek na podatek dochodowy w systemie miesięcznym powoduje, że ostatniej w roku wpłaty zobowiązani są dokonać w podwójnej wysokości. Ponieważ zazwyczaj jest to spory wydatek, a na wysokość tej wpłaty ma wpływ dochód osiągnięty przez podatnika w listopadzie, przedsiębiorcy starają się kształtować koszty i przychody podatkowe w tym miesiącu tak, aby kwotę zaliczki zminimalizować. W jaki sposób można to zrobić w zgodzie z obowiązującymi przepisami?
zobacz więcej »


Pracownik w postępowaniu przed inspektorem pracy

Państwowa Inspekcja Pracy jest wyspecjalizowanym centralnym organem państwowym, który w imieniu państwa sprawuje nadzór i kontrolę przestrzegania prawa pracy. Nie powinno być zatem żadnych wątpliwości, że celem dla którego Państwowa Inspekcja Pracy została powoła na jest przede wszystkim ochrona pracownika i jego praw, co w konsekwencji sprawia, że we wszelkich jej działaniach pracownik musi zajmować pozycję szczególną – czytamy w miesięczniku Państwowej Inspekcji Pracy.
zobacz więcej »


FP i FGŚP: Ulga składkowa tylko dla jednej firmy

Pracodawca, który zatrudnił osobę wracającą z urlopu rodzicielskiego udzielonego przez poprzedni zakład, musi płacić na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ale jest wyjątek.
zobacz więcej »


Unieważnione zaświadczenia lekarskie

Komunikat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 29 października 2010 r.
zobacz więcej »


Czego nie odliczymy w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Jak czytamy w „DGP”, osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności mogą od swojego dochodu odliczyć w zeznaniu rocznym wydatki związane z rehabilitacją. Większość z odliczanych wydatków będzie musiała być właściwie udokumentowana.
zobacz więcej »


Duże oszczędności powinno się udokumentować

Osoby planujące duże wydatki powinny zachować dokumenty które pomogą, gdy fiskus kiedyś zechce sprawdzić, skąd miały środki na ten cel – czytamy w Rzeczpospolitej.
zobacz więcej »


Dochodzenie należności: jak przerwać bieg przedawnienia

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, każdy, kto chce dochodzić swoich należności, a nie jest w stanie uiścić opłat sądowych i nie uzyskał zwolnienia od kosztów sądowych, powinien przynajmniej podjąć próbę zabezpieczenia swojej wierzytelności przed upływem terminu przedawnienia.
zobacz więcej »


Czy ZUS sam policzy kapitał początkowy?

Pracownica dużego zakładu pracy w przyszłym roku kończy 60 lat. Przed wejściem w życie reformy emerytalnej pracowała ponad 20 lat w różnych firmach. Kadrowa w zakładzie pracy zwróciła jej uwagę, że musi obliczyć kapitał początkowy. Czy ZUS może ją wyręczyć, sam wyliczając kapitał początkowy? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
zobacz więcej »

dodano: 2010-11-04 13:11Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.