Coraz mniej czasu na odzyskanie pieniędzy z niezapłaconych faktur

Rzeczpospolita (2010-11-04), autor: Hanna Kozłowska , oprac.: GR

lis 5, 2010

Jeszcze tylko do końca grudnia można skorzystać z ulgi na złe długi w odniesieniu do nieuregulowanych faktur wystawionych w 2008 roku. Trzeba jednak spełnić pewne warunki, w tym m.in. wysłać dłużnikom zawiadomienie o korekcie.
 
Jak czytamy w Rzeczpospolitej, jeśli kontrahent nie płaci za towar lub za usługę, to sprzedawca jako jedyny ponosi konsekwencje jego nierzetelności. Traci zysk, a do tego jest zobowiązany do zapłaty VAT z własnego rachunku. Ma jednak możliwość odzyskania tego podatku, korzystając z tzw. ulgi na złe długi.

Zgodnie z art. 89a ust. 1 ustawy o VAT podatnik może skorygować VAT należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w odniesieniu do wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Uprawdopodobnienie następuje wtedy, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Ale nie każda należność może być zakwalifikowana do kategorii objętej ulgą. Konieczne jest spełnienie dodatkowych warunków. Chodzi o to, aby:

– dostawa towaru lub świadczenie usług nastąpiły na rzecz czynnego podatnika VAT nie będącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,

– wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny,

– wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty byli zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni,

– wierzytelności nie zostały zbyte,

– od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły dwa lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona,

– wierzyciel zawiadomił dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego, a dłużnik w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.

Aby skorzystać z ulgi, konieczne jest właściwe zawiadomienie dłużnika o zamiarze korekty.

Korekta podatku należnego może nastąpić dopiero w rozliczeniu za okres, w którym upłynęło 14 dni od daty zawiadomienia dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego. Nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym wierzyciel uzyskał potwierdzenie odbioru zawiadomienia.

Dodatkowo przepisy nakładają na wierzyciela obowiązek ponownego zawiadomienia dłużnika, już po dokonaniu korekty. Jest na to siedem dni. Wierzyciel powinien też przesłać kopię tego zawiadomienia do właściwego urzędu skarbowego. Dłużnik może w ciągu 14 dni uregulować przysługującą wierzycielowi należność. Jeśli tego nie zrobi, to obowiązek zapłaty VAT od transakcji, z której się nie wywiązał, zostanie przerzucony na niego.

Więcej w Rzeczpospolitej z 4 listopada 2010 r.