Samodzielne ubezpieczenie po ustaniu zatrudnienia

Rzeczpospolita (2010-11-04), autor: Michał Jakubowski , oprac.: GR

lis 8, 2010

Jestem zatrudniony na umowę o pracę, a dodatkowo w innej firmie wykonuję zadania na podstawie zawieranych co miesiąc umów o dzieło. Mój angaż pracowniczy rozwiązał się z końcem października. Czy w takiej sytuacji mogę samodzielnie opłacać za siebie składki? Jeżeli tak, to od jakiej podstawy czy od wynagrodzenia, które otrzymuję z umowy o dzieło – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Jak odpowiada ekspert dziennika, pracownicy, a takie inne osoby mogą po ustaniu ubezpieczeń kontynuować opłacanie składek emerytalnej i rentowych. Pozwala na to art. 36 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Uprawnienie to zależy jednak od tego, czy nie mają oni innego tytułu do ubezpieczeń. Muszą także złożyć w ZUS wniosek w tej sprawie. Na kontynuowanie ubezpieczeń decydują się zwykle osoby zwolnione z pracy, które mają stałe źródło dochodów, np. z umowy o dzieło czy najmu.

Kontynuowanie ubezpieczeń wiąże się z comiesięcznym opłacaniem składek. Ta na ubezpieczenia emerytalne wynosi 19,52 proc, a na rentowe 6 proc. podstawy wymiaru. Podstawę wymiaru stanowi zadeklarowana kwota, ale nie niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia. Zatem składki za cały miesiąc od minimalnej podstawy wymiaru (1317 zł) wynoszą 336,10 zł

Także u osób objętych dobrowolnym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowymi roczna podstawa wymiaru tych składek w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. W 2010 r. ograniczenie rocznej podstawy tych składek wynosi 94 380 zł.

Wniosek o kontynuowanie ubezpieczeń składa się na druku ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 1900xx w jednostce ZUS właściwej dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy.

Na kontynuującym ubezpieczenia ciąży obowiązek wykazywania za siebie należnych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Składają do 10 dnia danego miesiąca za miesiąc poprzedni. W tym samym terminie powinien opłacić składki.

Osoba kontynuująca ubezpieczenia, która chce zrezygnować z opłacania składek, powinna złożyć formularz ZUS ZWUA (z kodem tytułu do ubezpieczeń 19 00 xx) i wyrejestrować się z ubezpieczeń.

Z wymogu składania ZUS DRA kontynuujący jest zwolniony, jeżeli w ostatnio złożonej deklaracji jako podstawę wymiaru wykazał minimalne wynagrodzenie i nic nie zmieniło się w stosunku do miesiąca poprzedniego.

Więcej w Rzeczpospolitej z 4 listopada 2010 r.