Prawo do świadczenia przedemerytalnego a odprawa pracownicza

Rzeczpospolita (2010-11-05), autor: Mateusz Rzemek , oprac.: GR

lis 8, 2010

Jeśli firma uzgodni z pracownikiem warunki zwolnienia i uzyska on prawo do świadczenia przedemerytalnego, to nie przysługuje mu wysoka odprawa. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 4 listopada 20104 r. (II PK 109/10).

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, w sprawie, którą zajmował się SN, spór pracodawcy z byłym pracownikiem dotyczył przyczyny zwolnienia. Mężczyzna powoływał się na treść porozumienia z firmą, z którego wynikało, że rozwiązanie umowy nastąpiło z przyczyn nieleżących po stronie pracownika. Firma zaś dowodziła, że zgodziła się na wpisanie takiej przyczyny do porozumienia na prośbę zainteresowanego.

Z wyroku wynika, że pracownik uzyskujący na skutek porozumienia z pracodawcą prawo do świadczenia przedemerytalnego nie może się domagać dodatkowych przywilejów, np. wysokiej odprawy, która przysługiwałaby mu na podstawie przepisów wewnętrznych firmy.

Oznacza to, że zwalniani mogą się starać o takie rozstanie z pracodawcą, które zapewni im prawo do świadczeń z ZUS, a firma przy tym nic nie ryzykuje.

Więcej w Rzeczpospolitej z 5 listopada 2010 r.