Kiedy wydatek uznaje się za poniesiony

Dziennik Gazeta Prawna (2010-11-08), autor: Przemysław Molik , oprac.: GR

lis 9, 2010

Co decyduje o ujęciu w kosztach wydatku poniesionego przez spółkę z o.o. Czy dzień poniesienia kosztu to dzień ujęcia kosztu w księgach rachunkowych, księgowanie faktury, czy dzień przeprowadzenia operacji gospodarczej (data na fakturze) – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Z odpowiedzi udzielonej przez eksperta w współpracującego z dziennikiem wynika, że za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Istnieją natomiast kontrowersje związane z wydatkami poniesionymi w walucie obcej. W przypadku kosztów wynikających z faktur wyrażonych w walutach obcych organy podatkowe stoją na stanowisku, iż nie należy ustalać momentu poniesienia kosztu w oderwaniu od przepisów o różnicach kursowych.

Organy podatkowe uważają, iż w przypadku kosztów wyrażonych w walucie obcej, momentem ich poniesienia jest dzień wystawienia faktury przez zagranicznego kontrahenta. Dlatego też w przypadku ich przeliczania, należy stosować kurs walut z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

W opinii eksperta „DGP” powyższe twierdzenie nie ma oparcia w przepisach, ponieważ jedynymi wyjątkami od ogólnej zasady określania momentu poniesienia kosztu wskazanej w art. 15 ust. 4a są przypadki ściśle wskazane w ustawie o CIT. Wśród wskazanych wyjątków nie ma zaś art. 15a ustawy o CIT.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 8 listopada 2010 r.