Zmiany w przyznawaniu rent nie wejdą w życie 1 stycznia 2011 roku

Dziennik Gazeta Prawna (2010-11-09), autor: Bartosz Marczuk , oprac.: GR

lis 10, 2010

Jak donosi „DGP”, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej planuje wprowadzenie zmian w sposobie przyznawania oraz wypłaty rent rodzinnych i z tytułu niezdolności do pracy. Na początku września wysłało do konsultacji projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie. Miała stać się obowiązującym prawem od stycznia 2011 roku. Przedłużające się konsultacje powodują, że nie ma już szans, aby dotrzymać tego terminu.

Ministerstwo chce, aby ZUS, ustalając nową rentę, uwzględniał pieniądze, jakie ubezpieczony ma zgromadzone na koncie emerytalnym (składki i kapitał początkowy). Ma je dzielić przez statystyczną długość życia 60-letniej osoby (wynosi obecnie 247,5 miesięcy). Na podstawie uzyskiwanych zarobków osoby niezdolnej do pracy ZUS będzie doliczał do jej kapitału emerytalnego to, co wpłaciłaby do ZUS, gdyby pracowała jeszcze 30 lat (chyba że wcześniej ukończy 60 lat).

Jeśli więc z renty skorzysta 45-latek ZUS wyliczy mu ją z kapitału emerytalnego (tak jakby nigdy nie był członkiem OFE) i z hipotetycznego kapitału obliczonego na podstawie jego dotychczasowych zarobków, jaki zebrałby, gdyby pracował do 60 lat (15 dodatkowych lat).

Takie zmiany oznaczają jednak, że renty dla przeważającej części ubezpieczonych będą niższe.

Resort pracy zaproponował także, aby wyższe były renty rodzinne.

To wzbudza jednak sprzeciw Ministerstwa Finansów. Nie chce się zgodzić na tę propozycję ze względu na koszty. MF nie godzi się także na całkowitą likwidację limitów dorabiania dla rencistów.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 listopada 2010 r.