Przekazanie majątku po likwidacji spółki bez CIT

Rzeczpospolita (2010-11-12), autor: Łukasz Dziubecki , oprac.: GR

lis 14, 2010

Wydanie majątku polikwidacyjnego na rzecz jedynego udziałowca nie spowoduje powstania u spółki przychodu do opodatkowania. Przychód ten powstanie natomiast po stronie udziałowca – czytamy w Rzeczpospolitej.

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 4 października 2010 r. (IPPB3/423-467/10-2/JB), który omawia dziennik.

Spółka działająca w branży deweloperskiej zostanie zlikwidowana, a majątek polikwidacyjny przekazany jedynemu wspólnikowi. Spółka powzięła wątpliwość co do konsekwencji podatkowych takiego przekazania. We wniosku o interpretację przepisów podatkowych argumentowała, że wydanie majątku wspólnikowi nie spowoduje powstania u niej jakiegokolwiek przysporzenia podlegającego CIT.

Likwidacja spółki wiąże się z zakończeniem jej działalności, a z tytułu przekazania majątku nie uzyska ona żadnego wynagrodzenia czy rekompensaty. W konsekwencji nie powstanie u niej przychód do opodatkowania. Przychód odpowiadający różnicy między ceną nabycia udziałów w likwidowanej spółce a wartością otrzymanego majątku powstanie natomiast u wspólnika.

IS w pełni podzieliła to stanowisko.

Więcej w Rzeczpospolitej z 12 listopada 2010 r.