Jak sprawdzić wiarygodność pracodawcy

Rzeczpospolita (2010-11-12), autor: Tomasz Zalewski , oprac.: GR

lis 18, 2010

Pracownicy bardzo często nie wiedzą, u kogo się zatrudniają. Co więcej, mają mało możliwości, by czegoś się dowiedzieć.
 
Jak czytamy w Rzeczpospolitej, osoba zainteresowana kondycją ewentualnego pracodawcy nie dowie się, czy Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wypłacał lub wypłaca jej pracownikom należne świadczenia ze stosunku pracy. Fundusz wypłaca pieniądze na dopłaty do wynagrodzenia firmom, które padły ofiarą kryzysu. Dla potencjalnego pracownika informacja o takim wsparciu mogłaby być cenna, ostrzegałaby przed ewentualnymi kłopotami, które mogą skutkować nawet upadłością.

Równie istotne dla pracownika i ważne dla jego przyszłości jest rzetelne odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne. ZUS także chroni nieuczciwych pracodawców i nie informuje, że dana firma ma zaległości. Osoba postronna nie może sprawdzić, czy potencjalny pracodawca jest rzetelnym płatnikiem składek do ZUS. Te dane są chronione. Każdy ubezpieczony może natomiast wystąpić do ZUS z pytaniem o swoje składki, również te opłacane przez nowego pracodawcę.

Pracownik ma małe możliwości zweryfikowania uczciwości pracodawcy, ale nie oznacza to jednak, że pracownicy są bez szans w zdobyciu wiedzy o firmach, które chcą ich zatrudnić. Od jakiegoś czasu funkcjonuje rejestr dłużników. Mogą do niego trafić także osoby, które mają zaległości wobec pracowników.
 
Źródłem wiedzy o potencjalnym pracodawcy mogą być też układy zbiorowe pracy. Są rejestrowane przez PIP.

Więcej w Rzeczpospolitej z 12 listopada 2010 r.