VAT a limity obrotów: Nie trzeba zawiadamiać urzędu, żeby nadal płacić podatek

Rzeczpospolita (2010-11-19), autor: Katarzyna Jędrzejewska , oprac.: GR

lis 22, 2010

Przedsiębiorcy, których obroty w 2010 r. nie przekroczą 100 tys. zł, mogą w 2011 r. skorzystać ze zwolnienia albo wybrać opodatkowanie. Nie mają dodatkowych obowiązków administracyjnych z tym związanych. Jedyny obowiązek, o którym przypomina MF, dotyczy aktualizacji VAT-R.
 
Jak donosi Rzeczpospolita, z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że każdy podatnik, którego obroty nie przekroczyły określonego limitu, jest zwolniony z VAT. W przepisach nie ma mowy o jakimkolwiek zawiadamianiu urzędu skarbowego.

Jest natomiast mowa o obowiązku zawiadomienia urzędu, gdyby podatnik chciał zrezygnować ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1. Art. 113 ust. 4 nakazuje zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnuje się ze zwolnienia.

Jeżeli podatnik jednak przeoczy, że od 1 stycznia jest zwolniony z VAT i nadal będzie wystawiać faktury, narazi odbiorcę na bezprawne odliczenie podatku naliczonego.

Z takim poglądem nie zgadza się MF. Podatnicy, którzy nadal będą chcieli w 2011 r. rozliczać VAT mimo przysługującego im zwolnienia, nie mają żadnych dodatkowych obowiązków administracyjnych i mogą wystawiać faktury VAT – odpowiedział resort.
 
Zdaniem MF podatnicy, którzy mimo niskich obrotów chcą nadal być podatnikami czynnymi i wystawiać faktury VAT, tak samo nie mają żadnych obowiązków jak ci, którzy chcieliby skorzystać ze zwolnienia na mocy art. 113 ust. 1.

Więcej w Rzeczpospolitej z 19 listopada 2010 r.