Przyznając bony świąteczne firma może domagać się wykazania dochodów rodziny

Rzeczpospolita (2010-11-19), autor: Tomasz Zalewski , oprac.: GR

lis 22, 2010

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, bony przekazane w jednakowej kwocie wszystkim pracownikom nie są świadczeniem z ZFŚP, mimo że zostały z tego źródła sfinansowane. Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 16 września 2009 r. (I UK 121/09).

Bony przekazane na święta nie są obciążone obowiązkiem odprowadzenia składki do ZUS, pod warunkiem, że przy ich przydzielaniu została uwzględniona sytuacja materialna i życiowa pracownika i jego rodziny.

Pracodawca powinien pamiętać, że w regulaminie funduszu powinny się znajdować kryteria uzyskania prawa do tego świadczenia. Wtedy nikt nie będzie mógł kwestionować zasad podziału bonów.

Pracodawca może weryfikować uprawnienie do świadczeń z funduszu. Najczęściej są one ustalane na podstawie zarobków i w takim wypadku nie ma wątpliwości, czy zostały spełnione kryteria do otrzymania np. bonów w proporcjonalnej do zarobków kwocie.

Bon jest opodatkowany, co oznacza, że firma musi doliczyć jego wartość do pensji zatrudnionego i potrącić zaliczkę. Zwolniona z PIT jest gotówka i prezenty – zabawki, słodycze, ubrania itd. – sfinansowane z ZFŚS. Limit zwolnienia wynosi 380 zł rocznie.

Jeśli pomoc z funduszu jest zgodna z jego regulaminem i mieści się w obszarze działalności socjalnej, pracodawca nie potrąca podatku. Artykuł 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT wyłącza jednak ze zwolnienia bony, talony i inne znaki uprawniające do wymiany na towary lub usługi. Bez względu na to, jaką mają wartość i z jakiego źródła je sfinansowano.

Więcej w Rzeczpospolitej z 19 listopada 2010 r.