Nowe zasady egzaminu na doradcę podatkowego

Dziennik Gazeta Prawna (2010-11-23), autor: Łukasz Zalewski , oprac.: GR

lis 24, 2010

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, przed przystąpieniem do egzaminu na doradcę podatkowego kandydaci powinni poznać zasady, które trzeba stosować przed i w trakcie egzaminu. Wynikają one z nowego rozporządzenia z 2 listopada 2010 r. ministra finansów w sprawie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego, które weszło w życie 9 listopada.

Nowością w rozporządzeniu jest określenie terminu na złożenie wniosku o dopuszczenie do egzaminu. Osoba ubiegająca się o zakwalifikowanie do egzaminu składa stosowny wniosek do komisji egzaminacyjnej, nie później niż do 30. dnia przed wyznaczonym terminem części pisemnej. Zgodnie bowiem z par. 15 ust. 1 rozporządzenia część pisemna egzaminu jest przeprowadzana co najmniej raz w roku, bez względu na liczbę kandydatów zakwalifikowanych do tej części egzaminu, albo każdorazowo, gdy do części pisemnej zostanie zakwalifikowanych co najmniej 50 kandydatów.

Z kolei par. 17 rozporządzenia stanowi, że terminy części pisemnej i ustnej egzaminu dla poszczególnych kandydatów są wyznaczane zgodnie z kolejnością złożonych wniosków. W efekcie jeżeli kandydatowi zależy na czasie, powinien złożyć wniosek o dopuszczenie do egzaminu możliwie jak najwcześniej.

Natomiast część ustna egzaminu jest przeprowadzana, jeżeli zostało do niego dopuszczonych co najmniej 12 kandydatów, jednakże nie rzadziej niż co trzy miesiące. Wniosek o wyznaczenie terminu egzaminu ustnego należy złożyć najpóźniej do 15. dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym kandydat deklaruje chęć zdawania części ustnej.
 
Kandydat, który zdał egzamin na doradcę podatkowego, musi jeszcze odbyć dwuletnią praktykę w organach podatkowych i u doradcy podatkowego. MF opublikowało już projekt nowego rozporządzenia w sprawie praktyk zawodowych, z którego wynika, że skróci się okres odbywania praktyki w organach podatkowych (z 12 do 6 miesięcy) oraz wydłuży okres praktyki u doradcy (z 12 do 18 miesięcy).

Projekt zawiera również przepisy korzystne dla osób pracujących np. w organach podatkowych lub Ministerstwie Finansów. Na równi z praktyką zawodową ma być traktowane zatrudnienie przez okres dwóch lat (obecnie cztery lata) w organach podatkowych, pod warunkiem, że do zakresu obowiązków kandydata należało stosowanie przepisów prawa podatkowego w związku z prowadzonymi postępowaniami podatkowymi lub kontrolnymi.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 23 listopada 2010 r.