Pracownicy na urlopach wychowawczych: Czy podstawa składek zależy od wymiaru etatu?

Dziennik Gazeta Prawna (2010-11-25), autor: Aneta Maj , oprac.: GR

lis 26, 2010

Rozliczamy składki za osoby przebywające na urlopach wychowawczych. Wynagrodzenia w naszej firmie są wypłacane w terminie do 10. dnia danego miesiąca za miesiąc poprzedni. Jak w takiej sytuacji naliczyć składki za styczeń 2011 r. Czy w podstawie wymiaru wykazać minimalne wynagrodzenie z grudnia czy też ze stycznia? Czy ustalając podstawę wymiaru dla osoby korzystającej z urlopu wychowawczego, która była zatrudniona na pół etatu, należy przyjąć połowę minimalnego wynagrodzenia? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Jak odpowiada ekspert dziennika, jeśli osoba przebywająca na urlopie wychowawczym spełnia warunki do podlegania ubezpieczeniom z tytułu przebywania na urlopie, zgłoszenia do ubezpieczeń płatnik dokonuje przez wykazanie jej w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA z kodem 1211XX.

Pracodawca ma obowiązek wykazać składki od kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w miesiącu, za który składany jest raport.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za każdą osobę przebywającą na urlopie wychowawczym jest taka sama. Dotyczy to również zatrudnionych przed korzystaniem z urlopu wychowawczego na część etatu. Za takie osoby składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe należy również naliczać od kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Osoby przebywające na urlopie wychowawczym obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeżeli nie mają innego tytułu do tego ubezpieczenia. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne dla osób przebywających na urlopie wychowawczym stanowi kwota świadczenia pielęgnacyjnego, czyli aktualnie 520 zł. Podstawa ta nie jest zmniejszana, gdy urlop trwa tylko przez część miesiąca.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 25 listopada 2011 r.